Jõhvis peeti esimesed Ida-Virumaa meistrivõistlused novuses ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: ERR

Selles, uudse nimega mängus, on siiski palju tuttavat, sest tegu on meie vana hea koroona Lätimaa sugulasega.

Vanal ajal tahtnud madrused mere peal piljardit mängida. Meri lainetanud, laev kõikunud ja kuulid veerenud muudkui ühest laua servast teise. Ühel mehel tul hea mõte - mees saagis kuulide asemele puust seibid ja mängul oli kohe teine jume. Nii sündiski seibipiljard, mida Eestimaal koroonaks ja Lätimaal novuseks hakati kutsuma.

Novusemängija Tõnu Kapi sõnul oli Eestis väga populaarne koroonamäng. "Praegusel ajal on lätlased võimu omale võtmud ja Eestis alustati ka novusega nagu lätlased teda nimetavad, sest Lätis on tase väga tugev ja seal mängitakse praktiliselt kuues liigas," selgitas Kapp "Aktuaalse kaamera" uudistele.

Ehkki Eestis pole mängul laia kõlapinda olnud, tuli 2005. aastal Euroopa meistriks Viljandi mees Gert Müil. Samuti on Eesti naised selle tiitli võitnud kahel korral.

Eestisse on tulnud ka maailma karikavõistluste võit.

Kuid, mis on võistlustel kohtuniku ülesandeks - kas jälgida, et õigesti mängitakse või, et dopingut ei tarvitata?

Võistluste peakohtuniku Hillar Elva sõnul dopingut eriti ei kasutata, kuid möönis, et eks mõni ikka julgustuseks natuke võtab. "Üldiselt on ikka selge, kas nupud on ikka seal õiges kohas ja kui juhtub piiri peal olema, siis tuleb tulega vahest vaadata," ütles Elva.

Koroonast erineb novus pisut väiksema laua, raskemate seibide ja suuremate aukude poolest. Sarnaselt teistelgi spordialadel on novuses edu pandiks korralik varustus, tugevad närvid, mänguõnn ning treeningutel omandatud oskused ning füüsiline vorm.

MTÜ Visad juhatuse liikme Ralf Burk seletas, et mängus on 11 vooru ja ühe vooru pikkus on tavaliselt tunni pikkune. "Kui sa oled üksteist tundi jalgade peal, tagumik püsti ja selg kumeras, siis ma tahaks näha, kui koju lähed, mis su jalad ja selg ütlevad," rääkis Burk

Ida-Virumaa esimesed meistrivõistlused võitis Allan Vaupere ja parimaks virulaseks osutus Heinar Vallaste. Järgmiseks suuremaks novusevõistluseks Ida-Virumaal on oktoobris toimuv rahvusvaheline turniir "Alutaguse hirv".

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: