ETV2 lubab nädalavahetuse veeta anime seltsis ({{commentsTotal}})

Foto: Kaader filmist

Jaapani animatsiooni filmifestival toimub sel aastal juba üheksandat korda ning ETV2 toob ekraanile valiku festivali filmidest.

Eelneva nädala jooksul on ETV2 eetrisse jõudnud juba kaks filmi - "Unustatud häälte püüdjad" ja "Jaanimardikate haud", mida saab seitsme päeva jooksul pärast eetrisolekut järelvaadata.

Täna õhtul kell 17 võib näha 2013. aastal valminud filmi "Pahupidi Patema" ("Sakasama no Patema").

Patema maailm koosneb lõpututest pimedatest ja kitsastest maa-alustest tunnelitest, kus tema rahvas elab oma tagasihoidlikku elu. Uudishimuliku tüdruku avastusretked viivad ta nende maailma piirile, ohutsooni, mille olemust hoitakse saladuses. Seal pööratakse tema maailm aga täiesti pahupidi ja seiklus võib alata.

Režissöör Yasuhiro Yoshiura “Pahupidi Patema” sai alguse 2012. aastal neljaosalise veebisarjana, millele aasta hiljem järgnes käesolev täispikk film. Tänaseks on see linastunud vaid mõnel valitud filmifestivalil üle maailma ja võitnud nii publiku kui ka žürii lemmiku tiitli Scotland Loves Anime 2013 festivalil.

Homme õhtul on oodata kolme filmi.

"5 sentimeetrit sekundis" on film mille nimi viitab kiirusele, mille saavutavad kirisiõied puult langedes. Joonisfilm on realistlik ja poeetiline lugu armastusest ja unistusest, lähedusest ning ületamatuks jäävatest kaugustest. Film koosneb kolmest segmendist, igaühe keskmes Takaki Tono - poisi, noormehe ja täiskasvanuna. Takaki armastab Akarit, aga armastajate vahel on nii ruumilised kui ka ajalised takistused. Filmi režissöör on Makoto Shinkai, tegelastele on hääle andnud Kenji Mizuhashi, Yoshimi Kondou, Satomi Hanamura.

1993. aastal valminud "Ookeanilained" ("Umi ga kikoeru") räägib loo sellest, kuidas ühes tavalises Jaapani provintslinna koolis saab alguse tõeline armudraama, mille käivitab keset õppeaastat kooli tulnud kena pealinnatüdruk Rikako.

Pisut ninaka käitumisega neidu armuvad parimad sõbrad Taku ja Jutaka, kellest kumbki ei julge tüdrukule armastust tunnistada. Poiste sõprus pannakse kõvasti proovile pärast seda, kui Rikako kutsub Taku ootamatult külla Tokyosse oma isa juurde. Kuulujutud sellest jõuavad peagi ka kooli seinte vahele ja noored peavad enne oma viimast kooliaastat oma tunnetes selgusele saama.

Hayao Miyazaki kuulsa animestuudio Ghibli alt välja tulnud "Ookeanilained" oli stuudio jaoks ebaharilik film, sest selle lavastajaks oli suhteliselt vähetuntud Tomomi Mochizuki ja võttemeeskond koosnes erandlikult noortest animaatoritest. Olgugi, et filmi ei saatnud just suur edu, andis see tõuke nüüdseks ülipopulaarseks saanud jaapani koolianime žanrile ja on teetähiseks sadadele sama žanri esindajatele.

"Ookeanilaineid" peetakse senini parimaks mitte-Miyazaki filmiks, mis esindab Ghibli stuudio ainuomast stiili ja filosoofiat.

Juba 1984. aastal valminud "Tuulte oru Nausikaa" ("Nausicaä of the Valley of the Wind") viib vaataja kaugesse tulevikku, mil elu Maal on tundmatuseni muutunud ja praktiliselt hävinenud. Kohutavas sõjas ellu jäänud inimesed on rajanud kodu metsade lähedusse, kus neid ohustavad mürgised taimed ja hiiglaslikud mitmesilmsed roomajad - omud. Tuulte Oru kuningriigi vapper printsess Nausikaa ei saa aga leppida teadmisega, et loodus ja inimkond on vaenujalal ning otsib olukorrale lahendust.

Samal ajal soovib Tuulte Oru vaenulik naaberriik Tolmekia alustada sõda omude vastu ja võtab kasutusele imerelva, mis kunagi ähvardas kõik elusa hävitada. See aga võib tähendada inimkonna hukku ja nüüd peab Nausikaa uue katastroofi vältimiseks kiiresti tegutsema.

Legendaarne jaapani animelavastaja Hayao Miyazaki on oma pika loomingu kestel püüdnud jääda puutumata üha enam pealetungivast infotehnoloogiast ja pidanud oluliseks elusa looduse austamist. Sellest annavad tunnistust ka mitmed tema filmid nagu "Printsess Mononoke", "Ponyo mäe otsas" jt. Nii jaapani folkloorist kui ka Tolkieni "Sõrmuste isandast" ainest saanud "Tuulte Oru Nausikaa" saavutas väljatulekuajal suure edu ja andis tõuke kuulsa jaapani filmistuudio Ghibli tekkele. Peale seda muutus jaapani anime populaarseks ka väljaspool kodumaad ja Miyazakist sai kõige tunnustatum animelavastaja kogu maailmas.

Toimetaja: Kertu LoideHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: