Mari Kalkun katsub uuel plaadil rahvalaulu ja autorilaulu mõttelisi piire ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Mari Kalkun ja ansambel Runorun
Mari Kalkun ja ansambel Runorun Autor/allikas: Gabriela Liivamägi

Mari Kalkun sai äsja valmis oma kolmanda albumiga "Tii ilo", mis on meisterdatud koos rahvusvahelise ansambliga Runorun ning mis on inspiratsiooni saanud nii Võrumaa rikkast pärimuskultuurist kui ka sugulasrahvaste keeltest.

"Selle plaadiga katsun rahvalaulu ja autorilaulu mõttelisi piire ning plaadimaterjali loomise ja salvestamise ülipõneva protsessi tulemusena tunnen, et olen need piirid ületanud. Võrumaa inspireeris mind väga kõvasti - siin on see juur, kust minu jaoks kõik alguse saab. Võromaal on väga rikas pärimuskultuur, maastik ning kuuleb veel igapäevaselt võro keelt," rääkis Kalkun oma plaadist Menule.

Plaat ilmub maineka Soome plaadifirma Rockadillo Records alt, kes plaadistab ja levitab selliseid tuntud artiste nagu Kimmo Pohjonen, Wimme ja Värttinä.

Muusik tunnistas, et "Tii ilo" on tema varasematest albumitest erinev, sest see on salvestatud tema uue, Helsingis baseeruva ansambliga Runorun, kes annab tema lugudele ja rahvalaulude tõlgendustele uue ja kaasaegse hingamise.

Albumil kõlavad võro, seto, eesti keel, muhu murre ning eesti keele vähetuntud lähisugulased vadja ja liivi keel, mis tänapäeval on käibelt peaaegu kadunud. Albumi nimilugu "Tii ilo" on võro keeles ning Kalkun selgitas, et plaadi lood ongi teel olemisega seotud.

Lauljatari kodukandist Viitinast pärit lugu "Jakopi unõnägo" inspireeris aga režissööri Anna Hintsi nii väga, et ta pakkus välja idee teha laulule dokumentaalne muusikavideo. "Anna läks sellest laulust nii põlema ja tal hakkas kohe pilt silme ees jooksma. Niimoodi sündiski mõte sellele laulule muusikavideo teha," rääkis Kalkun.

Muusikaline dokumentaalfilm

Video peakangelane on 75-aastane Ahto, kes on ühtlasi lauljatari naabrimees. Kalkun selgitas, et Ahto nägu oli video tegemisel suureks inspiratsiooniks, sest mehe nägu peegeldab tema elu maastikke.

"Kindlasti see ei ole tavapärane muusikavideo, vaid dokumentaalfilm Ahto elust ja Võrumaast ning natuke ka minu elust," selgitas muusik.

Kalkuni sõnul suhtus naabrimees Ahto filmimisse nagu igapäevasesse asja ning sai ülesandega väga loomulikult hakkama. "Kogu filmimise ajal oli ta üliproff filminäitleja. Anna on juba öelnud, et ta tahaks kindlasti Ahtot ka mõnda järgmisesse filmi kutsuda, sest ta on sündinud näitleja," naeris Kalkun.

Video tegemiseks kogus Kalkun esmakordselt toetajaid ka Hooandja platvormis ning eesmärgiks seatud 1400 eurot tuli täis üllatavalt lühikese ajaga. "Selles teemas on midagi, mis inimesi kõnetab. Võib-olla oodatakse midagi natuke teistsugust. Nii palju on enesenäitamist ja kõike seda, mille varju sisu kipub jääma," selgitas Kalkun, miks inimesed tema muusikavideot ootavad.

Muusiku sõnul on loo "Jakopi unõnägo" videos teistsugune sõnum, mis kõnetab tänapäeval olulisi teemasid. "Üldine meelsus on hästi nooruse- ja edukultuse keskne. Selle video märksõnad on pigem juured ja vananemine, üsna vastupidine üldisele ringile praeguses ühiskonnas," arvas muusik.

Tänaseks on muusikavideo purgis ning vaatajate ette jõuab see aprilli lõpus ETV2 saates "Eesti TOP 7".

Mari Kalkuni & Runoruni kuuleb elusas esituses plaadiesitlustuuril 15. aprillil Helsingis ning 8.-10. mail Tallinnas, Tartus ja Viljandis.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: