Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ülevaade Austraalia osalemisest selleaastasel Eurovisioonil

Guy Sebastian
Guy Sebastian Autor/allikas: MAVRIXONLINE.COM/Scanpix

Eurovisiooni lauluvõistlust korraldav Euroopa Ringhäälingute liit teatas veebruaris, et sellel aastal läheb finaalvõistlusele esinema ka Austraalia. Riigile antakse võimalus konkursiväliselt ilma poolfinaalides võistlemata lõppkontserdile pääseda.

Kuidas siis selline kummalisena tunduv otsus sündis? Asub Austraalia ju Euroopast ometigi nii kaugel ning seda maailmajagu kutsutakse Ookeaaniaks ja kindlasti mitte Euroopaks.

Selleks, et mõista Austraalia osalemist Eurovisioonil, tuleb vaadata, mida Eurovisioon austraallaste jaoks üldse tähendab. Austraalia multikultuurne avalikõiguslik tele- ja raadiokanal Special Broadcasting Service ehk inglise keelse tähelühendina kõlav SBS on Eurovisiooni üle kolmekümne aasta Austraalia televaatajate ja raadiokuulajateni toonud. Selle riikliku ringhäälingu üheks osaks on ka näiteks erinevates keeltes eetrisse lastavate raadiosaadete arvu poolest maailma suurim multikultuurne raadio. Ühena 74 erikeelsest raadiosaatest läheb igal nädalal, reedeti, eetrisse ka eestikeelne raadiosaade.

Kuid tagasi Eurovisiooni juurde. Eelmisel aastal vaatas Eurovisiooni 2,7 miljonit austraallast. Kui silmas pidada, et Austraalia rahvaarv on 23 miljonit, siis kogunes eelmisel aastal seega telerite ette üle kümne protsendi kogu riigi elanikest.

Mitu aastat on SBSi telekanali Eurovisiooni ülekandeid kommenteerinud kaks lõbusat saatejuhti Julia Zemiro ja Sam Pang. Julia ja Sam sõidavad tihti juba enne kontserti Euroopasse kohale ning teevad sealt humoorikaid saateid. Mõned aastad tagasi käisid nad ka Eestis ning tutvustasid Austraaliale telepildi kaudu laulupeo fenomeni.

"Ma arvan, et nad olid 2009. aastal Moskvas šokis, kui me esimest korda Eurovisioonile kohale ilmusime. Eurovisiooni korraldajad küsisid, miks te siin olete? Miks peaks Austraalia sellest üldsegi huvitatud olema? Ja me vastasime, et sellepärast, et inimesed vaatavad seda ja see toob kõrged vaatajate arvud kaasa ning inimesed armastavad Eurovisiooni. Ja siis, kui me 2010. ja 2011., 2012., 2013. ja 2014. aastal jälle kohale ilmusime, siis selleks ajaks kui me Rootsi jõudsime, ütles Rootsi: "Hea küll siis, esitame teile väljakutse, esitage meile kaheminutiline video sellest, miks te Eurovisiooni armastate." Ja me tegime seda. Me teame, et paljud austraallased lendavad erinevatesse maadesse kohale, et seal Eurovisiooni vaadata, sest nad on fännid. Austraalias elab palju eurooplasi, seega on selles alati Euroopa aspekt sees olnud," ütles Julia Zemiro.

Zemiro jätkas, et kui nad Taani jõudsid, ütlesid Taani võistluse korraldajad meile, et nad tahaks, et Austraalia kaasa lööks. "Nad ütlesid, et me ei saa võistelda , aga me saame vaheajal esineda. Ja sellel aastal, kuna nüüd on Eurovisiooni 60. aastapäeva, tahavad nad midagi erilist teha. Seega tulid nad välja selle mõttega, et me võiks olla konkurentsiväline esineja. Ning see on arusaadav, et sellist võimalust Austraaliale pakutakse, kuna mitte ükski teine väljast poolt Euroopat pärit riik või ringhääling nagu seda on SBS, pole kulutanud nii palju aega, armastust, jõupingutusi või raha tootes toreda võistlusõhtu ülekande ning tehes lühikesi dokumentaalfilme sellest, kuidas me eelmiste aastate võitjaid ülesse otsime ja nii edasi. Tegemist on sellise ilusa mõttega, et korraldajad nägid, et me armastasime seda ja ma arvan, et nad on meid selle eest premeerinud ja me võtame selle preemia vastu," rääkis SBSi Eurovisiooni saatejuht Julia Zemiro nendest põhjustest, miks Austraalia Eurovisioonile esinema pääses.

Kuidas toimub hääletamine ?

Kui seda, et Austraalia läheb maikuus Viini Eurovisioonile võistlema, ei saa enam kahtluse alla seada, siis kuidas ikkagi toimub hääletamine ning mis peaks juhtuma siis, kui Austraalia peaks Eurovisioonil võitma?

Euroopa Ringhäälingute liidu sõnul uurivad nad praegu võimalusi, kuidas Austraalias saaks finaalkontserdi otseülekande käigus ka hääletada. Eesmärk on, et austraallased saaksid hääletada ka poolfinaalis ning et igal ülejäänul kolmekümne üheksal osaleval riigil oleks ka Austraalia poolt võimalik hääletada.

Mis juhtub kui Austraalia peaks võitma?

"See on võimalik, nagu te teate reeglid on, et kes võistluse võidab, peab oma riigis järgmisel aastal võistluse läbi viima. Ma ei arva, et me saame eeldada, et kogu Eurovisiooni infrastruktuur saaks Austraaliasse reisida, seega me teeks tõenäoliselt teise Euroopa ringhäälinguga koostööd ja korraldaks võistluse nende tiiva all koos Euroopas, mis oleks tore," rääkis Zemiro.

Sama kinnitab ka Euroopa Ringhäälingute liit. Lisaks ütlevad nad, et juhul kui Austraalia peaks Eurovisiooni võitma, on neil ka järgmisel aastal võimalus lauluvõistlusel jälle võistelda.

Kui Austraalias ollakse selleaastase ainulaadse võimaluse üle enamasti rõõmsad ning lausa ärevil, siis mitte kõik Eurovisiooni fännid ei rõõmustanud Austraalia osalemise uudise üle. Sotsiaalmeedias esines otsuse üle siirast peata olekut.

Küll ilmus interneti avarustesse uus Euroopa kaart, kus Austraalia Suurbritannia rannikust eemal keset Põhja-Atlandi ookeani asub, kui esines ka pettunud kommentaare, kus seisis: "Kui Austraalia saab Eurovisioonil võistelda, siis miks mitte Kambodža, Kiribati või Sri Lanka?"

Eurovisiooni korraldav Euroopa Ringhäälingute Liit vastas neile kommentaaridele diplomaatiliselt ja kannatlikult, rõhutades juba kõlanud sõnumit, et Austraalia on üle kolmekümne aasta Eurovisioonile aktiivselt kaasa elanud, ning nüüd lauluvõistluse 60. aastapäevaga seoses otsustati nad võistlema kutsuda.

Kes siis on see muusik nimega Guy Sebastian, kelle SBS välja valis ja kelle ta kevadel Austriasse võistlema saadab?

Guy Sebastian on ise-õppinud 33-aastane muusik, kes jõudis avalikkuse ette võites esimese Australian Idoli telesaate, see on sama saade, mida Eestis teatakse Eesti otsib Superstaari nime all.
Ta on mitmeid aastaid edetabelite tippe vallutanud ning on ainuke Austraalia meesartist, kes on kuue erineva singliga edetabeli tippu jõudnud.

Guy Sebastian on mitmeid muusikastiile viljelenud , kuid kõige tuntum on ta nii rütmi ja bluusi kui ka souli lugude poolest. Iseloomulikult erinevatest rahvustest kihisevale Austraaliale, on ka Guy Sebastian ise multikultuurse taustaga. Ta sündis Malaisias ning kolis koos perega seitsmesaastaselt Austraaliasse. Sebastiani isa on Malaisia ning Sri Lanka tamili verd ja ema Inglise ning Portugali juurtega, kes kasvas Indias ülesse.

Mida Guy Sebastian ise oma väljavalimisest?

"Ma olen elevil. See on ju Eurovisioon. Seal on niivõrd suur publik ja see on meeletult suur ettevõtmine ning Eurovisioonil Austraaliat esindada, see kõlab küll veidi imelikult, kuid me oleme konkurentsiväline võistleja ning ma olen põnevil," ütles ta.

Mis laulu ta laulab?

Guy Sebastian läheb maikuus Viini enda kirjutatud lauluga "Tonight Again" ehk "Jälle Täna Õhtul" võistlema. Kui algselt mõtles Sebastian kirjutada emotsionaalse ballaadi, siis hiljem muutis ta oma meelt ning tuli välja looga, mis tähistab Eurovisiooni finaalvõistlust ja Austraalia selles osalemist.

Guy Sebastian ise ütles laulu kommenteerides, et meil kõigil on elus hetki, mida me ei taha lõppemas näha ning kus me sooviks, et saaks nendes hetkedes iga päev elada. Seega soovis Sebastian selliste hetkedega seotud tundest laulu kirjutada.

Kuigi selle aastane Austraalia esinemine Eurovisioonil on paljusid lauluvõistluse fänne segadusse ajanud, siis Austraaliast vaadatuna tundub, et Eurovisioon on siinsete inimeste jaoks alati tore meelelahutus olnud.

Austraallased ja seda nii euroopa päritolu kui ka teised tulevad siis kokku, et Eurovisiooni stiilis pidusid korraldada. Nii on ka näiteks Sydney Eesti majas aastaid ühiseid lauluvõistluse teleülekandeid jälgitud ning rõõmsalt koos aega veetud.

Ehk on siit kaugelt Euroopas toimuvat iga-aastast muusika suursündmust jälgides õhkkond just sellepärast nii pingevaba olnud, et Austraalia on alati jälgija rollis olnud, saamata ise hindeid jagades kaasas rääkida.

Pole siis ime, et sellel aastal on Eurovisiooniga seotud elevus palju suurem. Eurovisiooni dünaamika on Austraalia ja seda sündmust üle kandva SBSi tele-ja raadiokanali jaoks muutunud. Ning seda näitab alles maikuu, kuidas täpselt.

 

Toimetaja: Rutt Ernits

Allikas: Vikerraadio, "Uudis+"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: