Koostöönäitus "Hingab ja heliseb" toob kokku looduse ja muusika ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum ning Tartu Ülikooli loodusmuuseum avasid täna Tallinnas muusika-aastale pühendatud ühisnäituse „Hingab ja heliseb", mis tutvustab looduse ja muusika omavahelisi seoseid, sarnasusi ja erinevusi.

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia loodushariduse spetsialist Eva-Liisa Orula rääkis "Terevisioonis", et näituse idee sündis kolm aastat tagasi kui hakati kaaluma koostöö võimalusi erinevate muuseumide vahel. "Idee tekkis kiiresti - leidsime, et looduse ja muusika vahel on väga palju seoseid - kasvõi see, et esimesed muusikainstrumendid olidki tegelikult looduslikud objektid," selgitas Orula.

Muusikamuuseumi muusikaosakonna juhataja Risto Lehiste Risto Lehiste sõnul tõi muuseumidevaheline koostöö kaasa palju uusi teadmisi ka omalt alalt. "Näiteks lindude hääle tekitamine puhkpilliga ja et pisike putukas vee sees võib tekitada 90 detsibellise heli," tõi Lehiste näiteid uutest teadmistest, mida ta sai TÜ loodusmuuseumiga tehtud koostöö ajal.

"Tegelikult on muusikalisi talente loodus täis, aga see näitus mõtleb kahte pidi - kuidas leida loodusest muusikat aga ka kuidas leida muusikast loodust," märkis Risto Lehiste. Tema hinnangul on see kõik omavahel seotud, sest inimesed on püüdnud loodusest inspiratsiooni saada kui ka ise loodust läbi muusika mõjutada. Näitena tõi Lehiste šamaanide vihmaloitsud, millega prooviti ilma mõjutada.

Toimetaja: Kertu Loide, Allan RajaveeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: