Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinn Music Weeki konverentsil räägitakse naiste rollist muusikaäris

Tallinn Music Weeki korraldaja Helen Sildna
Tallinn Music Weeki korraldaja Helen Sildna Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Tallinn Music Week toob sel aastal endaga konverentsi, mille üheks suuremaks teemaks on naiste läbilöögivõime muusikatööstuses.

Üks konverentsi peakülalistest on seekord ansambli The Slits asutajaliige Vivian Albertine, kelle sulest ilmus eelmisel aastal raamat pungi ajaloost, rääkis festivali peakorraldaja Helen Sildna Raadio 2 intervjuus Ingrid Peekile.

Albertine'i raamat "Clothes, Clothes, Clothes, Music, Music, Music, Boys, Boys, Boys" valiti muusikaajakirja MOJO poolt aasta teoseks. Konverentsil räägib muusik sellest, kuidas 1970. aastatel oli võimalik naistest koosneval punkbändil läbi lüüa ja kuidas nad tollast muusikamaailma raputama ja muutma hakkasid, ütles Sildna.

2012. aastal andis Albertine välja oma sooloalbumi, on lisaks ka filmiprodutsent, aeroobikatreener ja üksikema. "Ma ei ole teda personaalselt kohanud, aga ma ootan seda väga, sest ma arvan, et see on mingis mõttes hea järg ka Patti Smithile - mis tundeid tema tekitas, kui huvitavalt ta mõjus. Selline eeskuju, kes on tugevalt inspireerinud mitmeid naisi," ütles Sildna ning lisas, et isegi Madonna on The Slitsi oma eeskujuna nimetanud.

Albertine'i intervjueerib teine legend John Robb, kes on samuti 1970. aastate punkmuusika suur mõjutaja, loonud bändi The Membranes ning oli esimene inimene, kes intervjueeris ansambleid Stone Roses ja Nirvana.

Intervjuud näevad registreeritud delegaadid 26. märtsil TMW pop-up restoranis ning kõigile soovijatele on üritus nähtav ürituse Youtube'i kanalil.

Helen Sildna rääkis, et konverentsi korraldama inspireeris teda üks Rootsis toimunud muusikakonverents, kus arutleti samuti naiste muusikaäris läbi löömise teemadel. Kui siiani on muusikaäri näol tegemist olnud rohkem meeste mängumaaga, siis Rootsis räägitakse üha enam sellest, et nii see olema ei pea. Konverentsil esineb ka ansambli Roxette manager Marie Dimberg, kes on valitud mitmel aastal Rootsi muusikatööstuse kõige mõjukamaks naiseks.

"Ma sain ühel hetkel aru, kuidas seal ühiskonnas see dialoogi tase sel teemal on ikkagi oluliselt teises kohas kui meil," ütles Sildna. Ei võidelda niivõrd naiste õiguste kui selle eest, et ühiskond tervikuna võidaks. "Ükski riik ei saa riskida sellega, et jätab kasutamata poole oma elanikkonna oskustest, intelligentsusest, teadmistest, potentsiaalist," tõdes ta. Just seetõttu valiti ka Tallinn Music Weeki konverentsi teemaks naiste roll muusikatööstuses.

TMW konverentsi raames on eelnevatel aastatel teiste seas üles astunud USA plaadimärgi Sire Records (Madonna, Ramones jpt) legendaarne asutaja Seymour Stein, mõjukad artisti-managerid Petri Lunden (Cardigans, Europe), Edward Bicknell (Dire Straits, Scott Walker, Bryan Ferry) ja Peter Jenner (Pink Floyd).

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: