Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERRi arhiividest on päevavalgele tulnud mitu Jaak Joala seni avaldamata lugu

Foto: ERR

"Ringvaate" reporter Jüri Muttika käis uurimas, kuidas ammu unustusse vajunud lugusid leitakse ja millised neist võiks omamoodi esile tõsta.

ERRi arhiivide juhataja asetäitja Priit Kuulbergi hinnangul on praegu leitud 4-5 Jaak Joala lauldud lugu, mida seni pole üldse avaldatud ning umbes 20 pala sellised, mida laiem üldsus teab, aga mis on täiesti teises arranžeeringus. Vikerraadio muusikatoimetaja Jaan Elgula hinnangul võib neid palasid, mis laiemalt tuntud ei ole, olla isegi 50-60.

Mõnel karbil on peale kirjutatud, mis selles võiks sisalduda, paljudel pole aga sedagi. "Paljudest lugudest ei tea keegi, kus need on," tõdes Kuulberg.

Analoog- ja digitaalajastu vahetumise vahel on vanad lintidel olevad salvestused unustusse jäänud ning võib-olla seetõttu ka säilinud. Nüüd tuleb neid tele- ja raadiomaja kappidest üha enam lagedale.

Koos Jaan Elgulaga käis reporter Muttika arhiivis veelgi Joala laule avastamas. Vikerraadio muusikatoimetaja pani kokku ka oma esikolmiku välja ilmunud salvestustest.

1. "Butterfly" - laulust on olemas ka hilisemaid salvestisi, kuid Elgula arvates on parim just esimene. Arhiivi on see sattunud Vello Salumetsa käest, sest algselt oli see kaduma läinud.

2. "Vana meloodia" - kõigile tuntud versioonis laulab seda Voldemar Kuslap, kuid eelmise aasta suvel restaureeriti vanad lindid ning ka Jaak Joala, Tiit Kõrvits, Tõnu Aare ja Koit Pärna versioon jõudis avalikkuse ette. "Need neli meest tegid sellest loost sellise hipihümni," rääkis Elgula.

3. "Hoidkem neid päevi" - eelmise aasta mais tekkis arhiivis kahtlus laulu esitaja suhtes, kes oleks võinud hääle poolest olla Jaak Joala, kuid mingeid märkeid sellest ei olnud. Elgula helistas Joalale endale ning muusik tunnistaski, et tunneb oma hääle ära küll, kuid ei mäleta laulu esitamist.

"Materjali oleks vot nii, et tuleks oma 10 plaati kindlasti," oli Elgula kindel. "Aga nüüd on need eetilised ja muud nüansid, millega ma ei oska tegeleda," tõdes ta.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: