Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Taebla mees on kudunud üle 150 Haapsalu salli

Foto: ERR

74-aastane Elmar Loorits leidis Haapsalu sallide kudumise enda jaoks koos abikaasaga, kuid julges avalikkuse ees kududa alles pärast sajakonna salli valmimist.

"Ma arvan, et Haapsalu sall leidis minu koos mu tulevase abikaasaga," meenutas sallimeister Elmar Loorits "Ringvaates". Just naisele kudus ta esimese salli, sest kuigi naine tegeles kudumisega ka ise, ei olnud tal endal veel ühtki.

Elmar on valmis saanud üle 150 Haapsalu salli. See tähendab, et ta on kudunud vähemalt 9 miljonit silma. Õige Haapsalu sall on käsitsi kootud, pits eraldi külge õmmeldud ning see mahub läbi sõrmuse.

Kuigi mees on sallikudumist oma hobiks pidanud juba 10 aastat, julges ta sellega avalikkuse ette tulla alles paari aasta eest. "Uudistajaid ja vaatlejaid oli hulganisti," meenutas Elmar esimest korda promenaadil peetud ühiskudumisel osalemist.

Igal sallimeistril on võimalus teha oma muster ning seetõttu ei ole võimalik teada, kui palju Haapsalu salli mustreid olemas on. Elmarile teada olevatest kõige keerulisemaks peab mees vahtralehe kirja.

Lisaks sallidele on Loorits tegelenud ka muu näputööga. Et uurida, kas "naiste töö" on tõesti nii keeruline kui vastassugupool seda väitis olevat, proovis mees ka ristpistes tikkimist. Suure töö valmis pusimine võttis Elmari sõnul mitu kuud.

Elu jooksul on Loorits olnud ka ehitaja ja füüsikaõpetaja. Peale kudumise on neil abikaasaga kahe peale veel üks hobi - reisimine. Siiski võtavad mõlemad abikaasas vardad ka reisile kaasa ning veedavad mõnikord õhtud hotellis kududes.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: