"Pealtnägija": ainus inglise keeles Eesti jalgpalli tutvustav ajakirjanik tekitab ametikaaslastes vastakaid emotsioone ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Lõuna-Itaaliast pärit Angelo Palmer peab teadaolevalt ainsat ingliskeelset veebilehte, mis on pühendatud üksnes ja ainult Eesti jalgpallile. Kui küsida mehe kohta arvamust meie tunnustatud spordiajakirjanikelt, siis selgub aga, et paljud neist on temperamentse välismaalasega hoopis tülli pööranud.

Mitmes kohas peamiselt klienditeenindajana töötanud 40-aastane Angelo hakkas Eesti jalgpallist regulaarselt kirjutama kolm aastat tagasi. Kõigepealt oli tal isiklik rubriik Eesti itaallasi ühendavas blogis "Tere Italia". Sellest aga kasvas välja isiklik veebileht "Rumori di Spogliatoio" ehk "Riietusruumi kuulujutud", mida Angelo andmetel külastab iga kuu kuni 5000 inimest, vahendas "Pealtnägija".

"Kui üldse räägime kui palju Eesti jalgpallist kirjutatakse inglise-keeles siis võibolla UEFA portaal on kus aeg-ajalt on neid artikleid, aga ega väga palju rohkem ei olegi. Selles mõttes ta täidab nišši kahtlemata, kuna Eestis on päris arvestatav hulk ka välismaa mängijaid, kes tahavad lugeda ka neile arusaadavas keeles kohalikust jalgpallist," arvas Eesti Jalgpalli Liidu avalike suhete juht Mihkel Uiboleht.

Kirg jalgpalliajakirjanduse vastu on temperamentsel välismaalasel veres, sest Angelo inspiratsiooniallikaks on tema noorem vend Tancredi, kes on koloriitne jalgpalliekspert maailma ühes juhtivas spordikanalis beIN Sports.

"Ma olen mõnikord temaga töötanud, kord käisime Paul Pogba'd intervjueerimas siin Meriton Hotellis, see oli esimene intervjuu mis Pogba andis Itaalia meediale Juventuse mängijana. Ja mulle meeldis see ajakirjaniku elu ja hakkasingi mõtlema, et võib-olla võiksin ka hakata," meenutas Angelo.

Eesti liigale pühendatud võõrkeelse jalgpalliportaali teeb aga veelgi erilisemaks just rahvusvaheline seltskond, kes seda kõike suurest missioonitundest teeb. Itaallase kõrval panustavad kirjatöödesse ka inglane Chris ja makedoonlane Dejan.

Jalgpallilehel oma kontorit siiani ei ole, vahel kohtuvad autorid kohvikus ja arutlevad uute teemade ning jalgpalli üle üldisemalt. Samuti ootavad nad enda sekka uusi inimesi, kes oleksid huvitatud reporteritööst.

Tuntud jalgpalliekspert Ott Järvela ütleb aga, et Angelo „algne entusiasm ja uuenduslikkus asendusid peagi kahetsusväärsel kombel ülbevõitu ainuõiguslikkust kuulutava maneeri ja küünilise ebaeetilisusega“.

Delfi sporditoimetuse juht Andres Vaher tõdeb aga, et nende vahel puuduvad igasugused kollegiaalsed suhted. Vaheri sõnul jääb Angelol tihti puudu leppimisvalmidusest. "Kogesin seda kõige ilmekamalt, kui juhtisin korduvalt ta tähelepanu tõsiasjale, et ta varastab meie loomingut – vastuseks sain avaliku personaalse laimukirja ta blogis,“ rääkis Vaher. Paljud ajakirjanikud ütlevad et nende foto- või videomaterjali on kasutatud ilma nende loata.

"Ma ei eita, et "Rumori" on kasutanud pilte Delfist või muudest meediakanalitest, samas ma pean ütlema, et me oleme alati allikad juurde märkinud," ütleb Angelo. "Võib-olla jah, me ei küsinud, kas me võime seda pilti kasutada, aga mõnikord on nii kiire, et ei ole aega. Seda juhtub neil ka," lisas ta. Ta rõhutas, et alati on võimalik e-maili või telefoni teel ühendust võtta ning vigu parandada.

Ilmselt üks koloriitsem näide kahe töökultuuri erinevusest pärineb möödunud jalgpallihooajast, mil vabakutseline ajakirjanik hakkas läbi oma venna blogi levitama videot, milles Nõmme Kalju jaapanlasest leegionär Hidetoshi Wakui tähistab äsja löödud väravat üsna originaalsel viisil. Maailma spordiportaalides saigi videost üsna suur hitt ning Eesti jalgpall sai palju tasuta reklaami. ERR-i sporditoimetusele selline teguviis aga ei meeldinud, sest Angelo ei küsinud video kasutamiseks luba.

"Kui ma seda videot nägin, siis mu kavatsus ei olnud seda Youtube'i panna, aga kui ma nägin, et keegi sellega midagi ei tee, siis tekkis mul küsimus, et miks. Sellel videol on suur potentsiaal, mitte "Rumori", Nõmme Kalju või Wakui reklaamimiseks, vaid terve Eesti jalgpalli promomiseks, sest väljaspool Eestit teatakse sellest väga vähe," rääkis ajakirjanik. Tema arvates on video levitamine siiski hea reklaamivõimalus ning lisaks ei teeninud ta selle eest ise midagi.

"Ma olen ka talle öelnud et me kõik hindame tema entusiasmi ja tegevust et ta hoiaks seda sihti silme ees, et ärme keskendu vaidlemisele, et kas kellelgi oli ühes nüansis õigus või teisel. Teeme oma asja entusiasmiga edasi ja küll see tunnustus ka tuleb. Tunnustus on asja lõpptulemus, mitte eesmärk, kui sa teed oma tööd kire ja hingega, siis see tunnustus kasvõi "Pealtnägija" loo abil ühel hetkel tuleb," arvab Eesti Jalgpalli Liidu avalike suhete juht Mihkel Uiboleht.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: