Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mikka Targo laulust “On küll hilja”: Koit oli jumalast närvis

Sel laupäeval oli Vikerraadio saates "Lood ja laulud" külas laulukirjutaja ja produtsent Mikk Targo, kes on loonud Eesti popmuusikasse loendamatul hulgal hitte.

“Ma pole helilooja, ma olen laulukirjutaja,” ütleb 150 laulu ümber muusikat loonud Targo tagasihoidlikult saatejuht Maian Kärmasele,“helilooming on kõrgem pilotaaž.”

Targo on teinud koostööd märgiliste artistidega, tõuganud takka ning käivitanud meeldejäävaid kooslusi nagu Tõnis Mägi ja Muusik Seif, Marju Länik, Code One jpt. Targo enda sõnul on olnud 50 lauljat, kes tema laule on laulnud, ja ta ise arvab, et üle 20 või veidi enam on neid laule, millest tasub rääkida. Tema sulest on sündinud laulud "Sa haara kinni", "Karikakar", "Neiu mustas kleidis".

Saates tegi Mikk Targo valiku oma senise muusikutee armsamatest lugudest.

Koostööst Marju Länikuga kõneles Mikk Targo, et selles suhtes oli ka oma “sümpaatiahetk, aga mitte nii väga tõsine.” Targo rääkis, et ta tahtis teha Marjust suurt staari, et minna samuti Venemaale, nagu mitmed teised Eesti lauljad nõukaajal.
Loo “Ma olen ju naine” pealkirja idee andis solvunud Marju ise. Targo sõnul oli ta tollal eriti ambitsioonikas ja soovis teha ning kontrollida kõike: oli liider ja pani ka lugude saundi paika. Kord oli ta käratanud Marjule ja too kähvas vastu:” Ma olen ju naine”. Edasi läks sõnadetegemine juba luuletaja Leelo Tungla kätte. Mikk Targo sõnul on see ka näide, kuidas omavahel koostööd tehakse – laulja, laulukirjutaja ja sõnadekirjutjaga ning veel teistega, et hea lõpptulemus sünniks.

Mikk Targo rääkis ka, et tema laulukirjutaja käekiri on mitmekesine, ta tahab alati muutuda, otsida ja eksperimenteerida.

Code One'i hitist “On küll hilja” rääkides selgus, miks lugu kaua tehti, aga veel enam, miks lugu, mis valmis sai, nii kaua kinni tuli hoida enne, kui avalikkus seda kuulis.

Targo oli lugenud targast raamatust muuseas, et ei tasu anda raadiotesse oma uut lugu, kui eetris on juba midagi sarnast domineerimas. “On küll hilja” oli veidi sarnane Maarja-Liisi raadiotes mängitavast loost ning Targo otsustas järgida head nõuaannet.
“Koit oli jumalast närvis,” meenutas Mikk Targo laulja Koit Toome reaktsioone, kui ta hoidis muusikapala ligi viis kuud kinni.
“Aga siis me panime ta välja ja ta tegi kõik töö ära!”

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: