Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sven Lõhmuse jaoks on kalleim peetide eest saadud süntesaator

Sven Lõhmus
Sven Lõhmus Autor/allikas: Ülo Josing/ERR

Täna avatakse Rahvusraamatukogus Sven Lõhmuse näitus, kus saab näha aastate jooksul muusiku valdusse kogunenud süntesaatoreid, millel on tema jaoks eriline tähendus.

"On selline süntesaator, mis mahub taskusse ja on selline süntesaator, mille tassimiseks on vaja nelja meest," kirjeldas Lõhmus väljapanekut "Vikerhommikus".

Enda jaoks kõige hinnalisemaks peab Lõhmus süntesaatorit, mille saamiseks ta koos vennaga peete kõplamas käis. Pärast raha kätte saamist oli valida, kas ostetakse pill või videomakk. "Võtsime isemängiva süntesaatori ja ma arvan, et see oli õige valik," meenutas ta.

"Mõned pillid on ikka täiesti legendaarsed, mille helid ei kordu. Nad on kas nii omapärased või nii hullu kõlaga või nii laheda kõlaga," kirjeldas muusik. Samas on Lõhmusel ka pille, mis on tema arvates väga koleda kõlaga. Näiteks lastesüntesaator "Pille", millega ei ole tema hinnangul teha muud kui koduloomi terroriseerida.

Näitusel on väljapaneku juures ka palju seletavaid tekste. "Eks ma ikka guugeldasin," tunnistas Lõhmus. Selle käigus leidis ta hulgaliselt uut infot pillide kohta, mida lisaks talle on kasutanud ka maailmakuulsad artistid. "Seal on sellised süntesaatorid, mida Michael Jackson kasutas ja mida kasutas Aphex Twin, seal on kõike," rääkis ta.

Pillid on Lõhmuse jaoks pigem kaasteelised, kelle kohta ta teab pigem elulugu kui tehnilist tausta. "Ma olen lihtsalt muusika fänn ja pillide fänn, ma ei olegi võib-olla süübinud iga pilli lõpuni välja või nende hingeelusse. Minu jaoks on need pillid nagu mingid ajastu märgid või töövahendid, millega ma olen laule kirjutanud."

Näitus avatakse rahvusraamatukogu 6. korruse saalis täna kell 16 ning kohal on ka Sven Lõhmus ise.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: