Orissaare jalgpalliväljaku tamm kandideerib Euroopa aasta puu tiitlile

Foto: ERR

Aastakümneid on Eestis eskisteerinud üks jalgpalliväljak, kus kahe meeskonna kohtumise ajal pole korraga platsil mitte tavapärane arv ehk 22 mängijat, vaid hoopis 23. See väljak asub Saaremaal - Orissaares ja 23. mängijaks on seal keset väljakut kasvav tamm, mis järgmisel kuul on kogu Eestit esmakordselt esindamas Euroopa aasta puu konkursil.

Orissaare koolipoisid teevad oma kehalise tundi jalkaväljakul. Kumma meeskonna poolt mister X, ehk keset väljakut kasvav tammepuu, täna mängib, seda ei tea kunagi ette.

"Ma mäletan enda kooliajast, kui mängisime klassidevahelisi võistlusi. Väravavaht hakkas sealt alla lööma ja lõi vastu tamme ja see põrkas oma väravasse. Mängu lõpptulemust ei mäleta, aga selline värav seal oli igatahes," rääkis Orissaare gümnaasiumi kehalise kasvatuse õpetaja Margo Rüütel.

Arboristide koda on esitanud sellesama Orissaare staadionitamme Euroopa aasta puu konkursile, sest sellist kiiksuga jalgpalliväljakut ei ole terves maailmas kusagil mujal. Konkursil osaleb 14 puud 14-st riigist.

"Need puud on tähtsad just oma loo poolest, mitte kõrguse, pikkuse laiuse suhtes. Et see on ikkagi kogukonna puu võistlus, millel on oma tähtsus ja millel on oma lugu rääkida," sõnas arboristide koja juhatuse esimees Heiki Hanso.

"Ma ei tea ühtegi teist puud, mis asuks keset jalgpalliväljakut. Ma tulen jalgpallimängimise traditsiooniga perest ja fännan oma meeskonda. Ma olen näinud puid ümber jalgpalliväljaku. Aga selline puu keset väljakut annab nii palju juurde sellele saarele ja sellele linnale. Ma võin garanteerida, et Eesti saab maailmakuulsaks tänu sellele puule," sõnas konkursi komisjoni liige Rob McBride.

See, et Orissaare staadionitamm üldse veel alles, on aga omamoodi ehk ime ja näitab selle puu sitkust, sest pool sajandit tagasi arvati, nagu kogu maailmas, et tamm ikka jalgpalliväljakule ei sobi.

"Legendid räägivad niimoodi, et tamm ei liigutanud lehtegi, kui see traktor teda siin kangutas. Vene tehnika oli selline nadivõitu ja trossid katkesid koguaeg ning lõpuks löödi käega ja tänu sellele on see tamm meil siin staadionil veel alles," rääkis Heiki Hanso.

Ta arvas, et vaatamata mädanikule, peaks seda erilist tamme näha saama ka meie järgnevad põlvkonnad.

Orissaare staadionitamme, ehk siis Eestit esindava puu poolt saab internetis hääletada 1.-28. veebruarini.

"Kutsun üles kõrgliiga meeskondade mängijaid Manchester Unitedist, Liverpoolist ja Arsenalist hääletama selle jalgpallipuu poolt. Eesti rahvas, hääletage oma puu poolt. Ärge lihtsalt istuge seal ja surfake Facebookis ning Twitteris, hääletage oma puu eest," lausus kirglik jalkafänn Rob McBride.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: