Els Himma: laulan nii kaua, kuni tunnen, et mul tuleb hästi välja ({{commentsTotal}})

Els Himma saates
Els Himma saates "Korraks vaid" Autor/allikas: Ülo Josing, ERR

Lauljatar Els Himma on lavadel säranud juba üle viie aastakümne, kuid tunnistab, et uusi asju katsetades tunneb ta endiselt hasarti. Samuti tunneb ta laulmisest tõelist naudingut ja teeb seda tööd seni, kuni suudab särada.

Vanadel lauludel on elu. Els Himma tunnistas Vikerraadio saates "Korraks vaid", et laul "See on hea" on tõusnud justkui uuele elule ja rahvas naudib seda endiselt. Seejuures pakuvad laulusõnad lõbusat meelt noortele, kellele tänases kontekstis tundub ehk naljakaski, et 60ndatel aastate polnud vaja ei autot, maja ega midagi muud.

"Ilmselt just selle vahetuse ja omal kombel naiivsuse pärast, mis praegu on kadunud. Kuulake meie laule – naiivsusega ei ole siin eriti suurt midagi tegu," arutles Himma vanade laulude fenomeni üle.

Kui saaks, kaotaks selle laulu ära!

1960. aastatel oli ka Els Himma lauljatee veel lapsekingades. Kümnendi lõpp tõi aga televisiooni muusikasaate "Horoskoop", mis pakkus ka rohkesti uusi laule. Els Himma esitas seal lood "Oi aegu", "Raud on kõva" ja "Ei saa silmi pöörata". Sellest viimasest on tal aga üsna mõru mälestused. "Kui oleks võimalik siis selle loo ma kaotaks küll siit raadiomajast ära. See ei ole selline laul, et võtad teksti kätte, viisi tead ja tuled ja laulad selle linti. Aga niimoodi see asi just käis. See ei ole nii lihtne laul. Ma ise kuulen oma ebakindlust selles laulus, ma tõesti ei teadnud, kuidas seda laulda. Tekst tehti valmis ja kohe läks lindistamiseks," meenutas laulja.

"Horoskoobis" lauljad oma repertuaari ise valida ei saanud. "Sellest ei olnud kunagi juttugi. Tekst anti ette ja lugu valiti ka. Me keegi oma lugusid valida ei saanud. Mina, kes ma olen eluaeg jazzi poole kaldunud – kogu see asi tundus mulle naljakas, aga armas seejuures," rääkis Himma.

"Millest sa elad ja hingad" saadab siiani

Suurimaks hitiks võib Els Himma oma repertuaaris pidada 1974. aastal salvestatud laulu "Millest sa elad ja hingad". "Selle ma valisin ise ja mõtlesin, et Vally Ojavere on see kõige õigem tekstitegija. Vally tegi väga hea teksti, sai enne mõeldud natuke temaga koos selle peale. Sellega läks küll hästi, seda mängitakse siiamaani," on Els õnnelik.

Just see on laul, mis on teda saatnud suurema osa lauljateest ning saadab praegugi. "Ma olen kirju saanud ja ka kõnesid ja ka niisugune tore lugu oli, et ma nägin üht oma väga head tuttavat ja ta ütles, et täna juhtus just selline lugu, et hakkasin just toast välja minema, kui see lugu hakkas raadiost mängima. Ta tuli tuppa tagasi, istus ja kuulas selle loo lõpuni. Talle alles jõudis kohale, mis see lugu on ja ta ütles, et talle väga meeldib," rääkis Himma.

Aastate jooksul on Els Himma laulnud nii rahvalikke laule, jazzi, estraadi kui ka diskolaule. "Ikka tahad uusi asju proovida, kas kannatab. Mul on alati see hasart, kui ma midagi uut võtan, aga ma tean juba ette, et tuleb välja," ütles ta.

Els Himma särab lavadel veel praegugi ning vormis püsimiseks ta suurt vaeva ei näe. "Kui juba tekivad kramplikud hoiakud, siis ma loobuksin. Seda oleks ju tunda. Nii kaua, kui ma tunnen, et mul tuleb kõik hästi välja, nii kaua ma laulan," kinnitas Himma.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: