Ornitoloog: staarkurg Ahja 4 on juba Valgevenes

Foto: Leho Luigujõe

Ornitoloog Meelis Uustal rääkis "Ringvaates", et sookurg Ahja 4, kelle käekäigul on eestlased ikka silma peal hoidnud, on jõudnud oma rännakuga juba Valgevenesse.

"Ega ta sinna Valgevenesse ei jää, ta natuke toitub seal rabades ja viljapõldudel ja võtab teekonna ette samasse kohta, mis eelmisel aastal," rääkis Uustal "Ringvaates".

Suure tiiru on teinud ka kotkas Tiiu – tema on lennanud Lääne-Aafrikasse. Selle distantsi pikkus on tulnud üllatusena ka ornitoloogidele.

Uustal selgitas, et need linnud, kes peavad talvituma Aafrikas, kasutavad selleks miljonite aastate jooksul välja kujunenud marsruute. Suurtele lindudele on oluline, et mereala, kust üle lennata, oleks võimalikult vähe. Lindude lennustrateegiad on väga erinevad ning teekonna kestvus on sageli just linnu eripärast sõltuv.

Uustal usub, et Ahja 4 lendab samasse paika Etioopias, kus ta talvitus ka eelmisel aastal. "Sookured on suhteliselt paigatruud linnud ning on tõenäoline, et ta lendab tänavugi samasse kohta," ütles ta.

Lindude head orienteerumisvõimet selgitab Uustal sellega, et ilmselt on lindudel ülihea tunnetus. "Tundub, et lindudel on olemas sisemine GPS-süsteem, mis aitab rändeteed läbida. Rändeteel jälgivad linnud ka päikest, kuud tähti, maastikku ja lõhnasid," ütles ta.

Toimetaja: Silver Kuusik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: