Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Margus Vaher: muidugi on koolikiusamisest võimalik jagu saada

Margus Vaher
Margus Vaher Autor/allikas: Ülo Josing/ERR

Margus Vaher hakkab koos Helen Adamsoniga koolides loenguid pidama, et võidelda koolikiusamise vastu. Muusik ütles, et kiusamisest on võimalik võitu saada, kuid see saab olema pikk protsess.

"Mida rohkem selle teemaga tegeletakse ja mida rohkem see tõuseb diskussiooniobjektiks, seda rohkem muutuvad inimesed teadlikuks ja vähemaks see muutub. See on muidugi väga pikaajaline protsess, et see päris välja juurida," rääkis Vaher Menule.

Laulja usub, et kõik kooliõpilased on vähemal või suuremal määral koolikiusamisega kokku puutunud. "Kuna mina olen ka põhikoolist alates ja isegi väiksemast alates tundnud, et ma olen nagu üksik hunt, eraldiseisev ning ei ole väga sotsialiseeriv inimene olnud, siis mindki püüti kiusata. Õnneks ma suutsin olla juba varases nooruses nii kehtestav, et minuga koolikiusamine kampadel läbi ei läinud," selgitas Vaher, miks just tema on õige inimene koolikiusamisest rääkima.

Vaher tunneb, et tal on kiusamise kohta midagi tarka ja praktilist öelda. "Ma ei ole lihtsalt see, kes läheks näppu viibutama kellegi aadressil, vaid võib-olla hinnangutevaba suhtlemisega, läbi huumori ja näidete jõuab see ka kiusajateni," lausus ta.

Mehe sõnul on oluline, et kogu kohtumine oleks hinnangutevaba ja võrdselt tuleb suhtuda nii kiusajatesse kui kiusatavatesse. "Tihtipeale on kiusajad ka ohvrid, kas oma perekonna või kellegi muu poolt kiusatavad," selgitas ta.

Loodab muuta paljude inimeste elusid

Vaher on optimistlik ja usub, et kasutegur on juba siis olemas, kui kasvõi üks ohver pääseb pärast nende loenguid kiusamisest. "Kui ühe kiusaja karjäär on lõpetatud või mõtlema pandud, et ta enam ei kiusa, muudame me päris paljude inimeste elusid," rääkis Vaher.

Mees lisas, et isana on see teema talle eriti oluline. "Mul on selles mõttes vedanud, et minu poeg ei ole koolikiusamise all väga kannatanud. Eks ikka tuleb väikestel poistel ette situatsioone, aga temaga pole see seotud. Ma tunnen lihtsalt isana seda solidaarsust, et tahan sellel teemal rääkida ja midagi muuta," põhjendas ta, miks Helenile "jah"-sõna andis.

Loengute käigus räägivad Vaher ja Adamson oma kogemustest ning esitavad ka paar kontsertlugu. Kava kokkupanemisega hakatakse tegelema juba järgmisel nädalal, mil kohtutakse ka päästeameti ja politseiga.

Muusik kinnitas, et kindlasti kaasatakse ka õpetajaid, et panna neid kiusamise teemal mõtlema. "Meie loengutesse on õpetajad ka oodatud, et nendele südamele panna, et nemad on täiskasvanud maailmavaatega inimesed, et hukkamõistu ja hinnanguid oleks vähem," ütles Vaher.

Tema sõnul piisab vahel ainult sellest, et kiusaja saab oma muredest rääkida. "Võib-olla on tema elus juhtunud midagi, mis tekitab tema elus palju stressi. Tihtipeale on palju abi, kui õpetajad on tugiisiku rollis mõlemalt poolt, aga piisavalt kehtestavad, kui asi peaks liiga karmi kiusamise mõõtu võtma," arvas laulja.

Praegu ei oska Vaher veel öelda, kui pikalt loengute sari kestab, kuid muusik on arvestanud sellega, et võib kuude kaupa koolides vestlemas käia. "See oleks puhas rõõm, kui saaks nii paljudes koolides käia ja ma olen kindel, et meie vahetu kihvt stiil ja Heleni nägemus toimib päris hästi, et noorteni jõuda ja tegelikult ka mingit muutust tuua," ütles Vaher.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: