Jüri Nael: arvatakse, et homoseksuaalsus on veider asi, mille taga ei olegi inimest

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Koreograaf Jüri Nael Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Koreograaf ja Inglise kuningliku draamakunsti akadeemia õppejõud Jüri Nael paljastas, et võttis meedias kooseluseaduse teemadel sõna seetõttu, et inimesed, kelle eest seistakse, on kuskil peidus.

"On olemas mingisugune väike punt geiaktiviste, kes on pidevalt meedias, võtavad sõna ja räägivad sellest, et on vaja, on vaja, on vaja. Need inimesed on juristid, poliitikud, ärimehed jne. Need inimesed, kelle eest seistakse, on ise kuskil peidus. Ja siis jääb mulje, et homoseksuaalsus on mingisugune veider asi, mille taga ei olegi inimest," põhjendas Nael Vikerraadio saates "Jutusaade", miks tema avameelselt oma homoseksuaalsusest räägib.

Ta lisas, et see otsus kasvas iseenesest. "Ühel hetkel mulle jõudis kohale, et kui keegi ei tee seda, siis ma astun välja ja räägin, et ma olen täiesti tavaline inimene, see ongi nii ja rääkida sellest ausalt ja avameelselt. Mitte nõudes endale aktiivselt õigusi ja öeldes, et nii peab ja nii on õige."

Mees rääkis, et talle on juba lapsest saati selge olnud, et on gei. "Ma ei ole kunagi arvanud, et see on väga vale asi. Tol ajal isegi ei räägitud sellest, nii et ma võisin ise kujundada oma arusaamise, kas see on õige või vale," selgitas Nael.

Nael lisas, et ükski inimene pole seetõttu loobunud tema sõprusest või temaga läbikäimisest. "Ma ei ole seda kunagi varjanud, aga sellest avalikult meedias rääkimine on ikkagi delikaatne asi. See ei kuulu avalikkuse tähelepanu alla. See, kellega ja kus ma olen, ei ole kellegi asi," rõhutas Nael.

"Mina ei ole valinud, et ma olen gei. See on asi, millega ma olen sündinud ja nüüd on küsimus, kas mul on õigus olla õnnelik, kas mul on õigus olla koos partneriga ja kas mul on õigus täisväärtuslikule elule."

Eesti on kooseluseaduseks valmis

Nael arvab, et Eesti ühiskond on kooseluseaduseks valmis, kuid küsimus on selles, mis on järgmine samm. "Inimesed tavalises vestluses on niivõrd tolerantsed ja ma arvan, et Eesti ühiskond on tegelikult väga tolerantne võrreldes sellega, milline on olnud meie ajalugu ja kui kiiresti me oleme pidanud suureks kasvama," lausus mees.

Nael tunnistas, et kooseluseadus võib saada määravaks ka hetkel, mil ta on otsustanud oma pere luua. "Kui ma otsustan, et nüüd on pereloomise aeg, võib-olla 50 aasta pärast, ja kui ma siin ei saa garantiisid riigilt, siis ma pean valima riigi, kus need garantiid on olemas," rääkis ta.

Ta sõnas, et ei tahaks tõenäoliselt minna Venemaale oma partneriga elama, sest teab, et seal ei ole võimalik elada normaalset elu.

Praegu usub Nael, et debatt kooseluseaduse ümber on läinud väga julmaks. "See, milliseid argumente ühe või teise poole poolt kasutatakse, on läinud suhteliselt agressiivseks. Öeldakse välja väga koledaid ja vihkavaid kommentaare, mis on väga kurb," ütles Nael.

Ta lisas, et igapäevaselt ta Eestis sellist vihkamist ei tunne ning ei lahkunud siit tagakiusamise pärast. "Ma arvan, et see debatt on läinud mingile metafüüsilisele tasandile, kus järsku räägitakse argumentidena traditsioonilistest perekondadest, pedofiiliast ja zoofiiliast ja need pannakse kõik ühesugustele alustele, mis on täiesti lubamatu," arvas Nael.

Mees kinnitas, et on täna õnnelik inimene ning ei mõtle minevikule või tulevikule. "See on selline asi, mis on nagu protsess. Ma olen praegu väga õigel teel ja ma olen teinud enda arvates väga õigeid valikuid," ütles Nael.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: