Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Henrik Roonemaa: kuulsuste piltide leke näitas pilveteenuste haavatavat poolt

Infotehnoloogiaajakirjanik Henrik Roonemaa
Infotehnoloogiaajakirjanik Henrik Roonemaa Autor/allikas: erakogu

Infotehnoloogia spetsialist ja ajakirjanik Henrik Roonemaa tõdes, et hiljutine juhtum, kus häkker postitas internetti sadu kuulsuste isiklikke pilte, näitab pilveteenuste haavatavat poolt.

"Mina vaatasin mõned enda turvaseadistused üle, aga ma kindlasti ei kavatse seetõttu pilveteenuste kasutamisest loobuda. Jah, see rünnak, leke ja vargus näitas pilveteenuste haavatavat poolt, mis seal kahtlemata olemas on," rääkis Roonemaa Menule.

Mees lisas, et praeguseks pole teada, kuidas lekkimine täpselt toimus, kuid oma andmete kaitsmiseks soovitab ta kasutada kaheastmelist paroolituvastust. Selle süsteemi järgi saadetakse võõrast arvutist kontole sisselogimise korral telefoni kood. "See teeb häkkimise palju raskemaks, sest häkkeritel ei ole seda telefoni, kust koodi vaadata," selgitas ta.

Kaheastmeline paroolituvastus on saadaval valdavas enamuses veebiteenustes, mida ka eestlased kasutavad. Üheks suureks puuduseks on Roonemaa sõnul aga see, et Apple'i teenused eestlastele kaheastmelist paroolituvastust ei paku. "See on kindlasti Apple'i teenuste suur puudus ja mahajäämine," arvas ta.

Kuigi Apple'i teenused on Roonemaa sõnul suurusjärgu võrra ebaturvalisemad, pole andmete leke siiski sajaprotsendiliselt välditav ka mujal. "Kunagi ei saa päris kindel olla, ükskõik, mida pilve laadida. Seetõttu oleks esimene asi üldse mingeid erakordselt tundlikke asju mitte panna või selliseid materjale üldse mitte oma telefoni toota," rõhutas ta.

Kokku lekitati sadu pilte ning Roonemaa sõnul pole selge, kuidas häkker sellisele hulgale failidele ligi pääses. "See ei ole kindlasti nii, et keegi istus hommikul arvuti taha ja mõtleks, et läheks otsiks mõned kuulsuste pildid," tõdes ta.

Roonemaa hinnangul ei saa ka seda ennustada, kas häkker ka tuvastatakse. "Varem on häkkereid kätte saadud ja USA-s päris pikaks ajaks ka vangi pandud," lausus ta.

Kuulsuste privaatfotod avaldati esmalt leheküljel 4Chan. Pärast seda jõudsid need ka Redditisse, Imgurisse ja Twitterisse, kust lehtede haldajad need eemaldanud on. Teiste hulgas jõudsid internetti intiimsed fotod Jennifer Lawrence'ist, Kate Upton'ist ja Mary Elizabeth Winsteadist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: