Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vikipeedia keeldus foto kustutamisest, sest selle autoriõigused kuuluvad ahvile

Autor/allikas: Wikimedia Commons

Vikipeedia asutajad ei vastanud fotograaf David Slater'i palvetele kustutada tema foto võrguentsüklopeediast, sest väidetavalt kuuluvad kõnealuse pildi õigused ahvile.

Briti loodusfotograaf David Slater reisis 2011. aastal Indoneesiasse, et püüda pildile haruldane makaagi liik. Üks julge pärdik otsustas aga mehelt kaamera haarata ning klõpsis sellega sadu selfie'sid, vahendas Telegraph.

Kuigi paljud fotodest olid udused, tuli välja ka imelisi fotosid, kus makaak hellalt kaamerasse naeratab.

"Kuna kaamera hääl oli nii põnev, jätkas ahv nupule vajutamist. Alguses hirmutas see heli makaake, kuid nad tulid peagi tagasi," kommenteeris Slater.

Fotod avaldati mitmetes meediaväljaannetes üle maa, kuid nüüd seisab Slater vastamisi Vikipeedia asutajatega, kes otsustasid fotot ka enda lehel Wikimedia Commons kasutada.

Wikimedia Commons kollektsioonis on 22 302 592 fotot ja videot ning need on tasuta kättesaadavad kõigile internetikasutajatele.

Slater ei ole aga rahul, et ka tema kaamerast tulnud pilt üldkasutatavas fotobaasis on. Vikipeedia toimetajate sõnul kuuluvad foto autoriõigused aga ahvile.

"Nende selgitus oli, et kuna ahv tegi pildi, kuuluvad õigused talle, mitte mulle. Nad ei mõista seda, et asja saab nüüd lahendada vaid kohtus," lausus Slater.

Slateri sõnul ei ole ta eksklusiivse foto pealt teeninud peaaegu midagi, kuigi reis Indoneesiasse maksis suuri summasid. "See foto ahvist läks mulle maksma 2000 naela," rääkis Slater.

Kuigi pilti on mitmeid kordi fotobaasist eemaldatud, laevad erinevad toimetajad selle iga kord taas üles.

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: