Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Folgi korraldusmeeskond täieneb muusikute ridadest

Foto: Andres Reinart/ERR

Viljandi folki korraldav Eesti pärimusmuusika keskus on otsustanud oma 22 aastat pea muutumatuna püsinud mittetulundusühingu liikmeskonda laiendada.

22. Viljandi pärimusmuusika festival saab mõne tunni pärast läbi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nelja kuuma päeva ja kolme öö vältel on paarkümmend tuhat folgisõpra nautinud eksootilist või kodumaist muusikat ning teinud kaasa laulumängu- ja õpitubades.

Muusika on üks osa folgist. Teine, veel toredamgi asi on see, et üritus toob vahvaid inimesi omavahel kokku. Selle folgi teema, mäng, liidab osalisi väga.

Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia direktor, folgi ööülikooli lektor Anzori Barkalaja märkis, et inimese jaoks on mäng üks väga tore kohastumus.

Külastaja Sirde tõdes samuti, et vanaemad mängivad sülearvutitest lahti saamiseks lastelastega kogu aeg, nii liikumismänge maal aias kui ka mõtlemismänge.

Eestis on, millega mängida, näitasid pillimeistrid pillilaadal. Pillimeister Leho Laaser lubas, et järgmisel nädalal peaks esimene Eesti karmoška valmis saama.

22 aastat tagasi sai noorte moosekantide seltsist mittetulundusühing Viljandi pärimusmuusika festival ja seejärel Eesti pärimusmuusika keskus, aga selle liikmed on siiani samad. Legendaarse muusiku Aleksander Sünteri matused panid mõtlema, et igavesti nii ei saa.

MTÜ Eesti pärimusmuusika keskus liige, folgi pealik ja Viljandi linnapea Ando Kiviberg leiab, et tuleb hakata liikmeskonda kasvatama. "Ühel päeval võib juhtuda, et ainsad liikmed ühingus on juriidilised isikud, kellelt põhikiri ei näe ette pärimusmuusika arendamist ja õpetamist," põhjendas ta otsust.

Muusik ja õppejõud Cätlin Mägi ja kauane folgi programmijuht Tarmo Noormaa on valmis kaasa lööma. MTÜ Eesti pärimusmuusika keskus liige Ants Johanson arvas samuti, et kuna nemad on niikuinii osa sellest protsessist, võiksid nad olla ka osanikud ning tulla mittetulundusühingu liikmeks.

Mägi hinnangul tuleb noorte endi seest otsida motivatsiooni pärimusmuusika ülesleidmiseks. "Tuleb ära kuulata, mis on veel nooremate põlvkondade tahtmised," lisas ta.

Noormaa sõnul on praegune seltskond olnud paljuski teenäitajad. "Algul polnud ühtki folgifestivali, nüüd lugesime neid kokku kümme ja kui vaadata programme, siis korduvad samad asjad, mis siin on juba välja mõeldud," lausus Viljandi folgi programmijuht.

Uued liikmed peaks andma kindlust, et koostöös Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemiaga ka tulevikus Eesti pärimusmuusika arengu ja muusikute koolitamise eest keegi hea seisab.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: