Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kunagiste menubändide looming jõuab vinüülplaatidele

Ansambel Elektra
Ansambel Elektra Autor/allikas: Pressimaterjalid

1970. aastatel ilma teinud ansambli Väntorel ja 1980. aastatel disko-funkiga katsetanud bändi Elektra looming jõuab nüüd vinüülplaatidele.

Nõukogude režiimi ajal Ida-Euroopa riikides jäid nii mõnedki läänest mõjutatud muusikud põranda alla ning paljust seniavaldamata idabloki muusikast on seni osa saanud vaid vähesed valitud. Nüüd aga jõuavad seni plaatidel ilmumata palad vinüülidele, teatab Frotee.

Ansambel Väntorel alustas nime Keldriline Heli all 1970. aasta suvel, kui kohtusid Andres Valkonen ja Andres Talvik ning koos otsustati bändi tegema hakata. Keldriline Heli võttis suuna mängida rohkem omaloomingut ja olla tõsisema repertuaariga kui tavaline tantsugrupp. Laulusõnad olid enamasti omaloomingulised ja üsna julged, arvestades aega ja olusid. Pärast kahe rahvarohke kontserdi korraldamist 1971. aasta kevadel, keelati ansamblil esinemised ja neilt võeti ära prooviruum. Keelati ka "põrandaaluse" nime kasutamine, mispeale muudeti bändi nimi Väntoreliks. Bändi tegevus lakkas 1971. aasta lõpuks, kuid enne seda jõuti lindistada 14 lugu, mis nüüd vinüülplaadile ja CD-le jõudsid.

Elektra alustas juba 1960. aastate keskel naisvokaalansamblina, mille koosseis pidevalt muutus ja mida saatsid erinevad instrumentaalkollektiivid. Kaheksakümnendate alguseks moodustasid bändi Aarne Saluveeri kokku kutsutud taustamuusikud ja vokaalgrupp, mille liikmeteks olid Kadri Hunt koos oma klassiõdedega. Vaatamata lääne mõjutustele ja soovile muu maailma eeskujul diskobuumiga ühte jalga käia, nõuti, et tüdrukud laulaksid eesti keeles. Nii tõlkiski bändi dirigent Märt Hunt toonased tantsutabelite hitid maakeelde ja stuudiouksed avanesid. Paraku jäid nii "Keegi" kui "Meid kaasa muusika viib" vaid raadiohittideks – plaadile need lood ei jõudnud. Nüüd on lood re-masterdatud.

ERRi uudisteportaalile teadaolevalt on plaatide tiraaž vaid 300 eksemplari.

Toimetaja: Silver Kuusik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: