Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Conchita Wurst: see võit on sõnum kogu LGBTQ kogukonnale

{{1399763595000 | amCalendar}}
Conchita Wurst
Conchita Wurst Autor/allikas: Milenko Badzic (ORF)

2014. aasta Eurovisiooni võitja Conchita Wurst rääkis finaali lõpus peetud pressikonverentsil, et tema unistus sai lauluvõistluse esikohaga tõeks.

"Tegelikult pean ütlema, et ma nutsin kogu punktide teatamise aja. Korraga tuli alla "kuldne vihm" ja küsisin oma agendilt, Rene, kas ma nüüd võitsin. Ta vastas, et jah! Mul ei ole selle hetke kirjeldamiseks sõnu. /.../ See on nagu unistus. Sa saad aru, et oledki tegelikult võitnud! Ma olen sõnatu. Muidu lobisen kogu aeg. Nüüd olen tumm," kirjeldas ta oma emotsioone võidust teada saades.

"Minu unistus sai teoks, aga minu kogukonna jaoks näitas see, et inimesed tahavad jõuda omadega tulevikku, mitte astuda sammu tagasi või mõelda samamoodi kui minevikus. Me andsime sellega edasi sõnumi kõigile, kes usuvad rahusse ja tolerantsi."

"Dana [International] võitis Eurovisiooni aastaid tagasi, kes oli samuti geikogukonna liige. Mul on uhke olla selle pere liige. Veelgi enam: ma tahan olla maailma liige, kus seksuaalsus, päritolu või see, keda sa armastad, pole oluline. Minu meelest Euroopa näitas täna, et me oleme ühine kogukond. See on klišee, aga me oleme ühtsed [viide Eurovisiooni tunnuslausele "We are one"]."

"Eurovisiooni kandev idee on tolerantsus, aktsepteerimine ja armastus ning mul oli osaledes kodune tunne. Ma tean, et väljaspool võistlust on teine maailm, aga ma usun, et ka maailm väljaspool võistlust mõtleb nagu mina."

Wurst tunnistas, et võistluse alguses polnud tal ootuseid seda võita, ning lõpuks oligi tal tunne, nagu tuhast tõusnud fööniksil.

Sõnum Putinile: me oleme peatamatud

"Tahtsin anda endast kõik, mis suutsin, ja see oligi minu jaoks olulisim. Muusikuna esindame küll kõik Eurovisioonil oma riike, aga seda vaid kolme minuti jooksul. Räägin ilmselt kõigi riikide esindajate nimel, et me naudime seda Eurovisiooni kogemust võidule mõtlemata. Mul oli unistus, aga polnud lootuseid," selgitas ta.

Üks ajakirjanik küsis, kas Wurstil on sõnum Venemaa presidendile Vladimir Putinile.

"Ma ei tea, kas ta vaatab meid. Kui jah, siis ma ütlesin seda selgelt, et me oleme peatamatud!" vastas laulja.

Eurovisiooni võitja tõdes, et maailmas on kohti, kus teda ei tahetaks näha esinemas - näiteks Ida-Euroopas -, kuid ta loodab, et LGBTQ kogukond on vihkamisest tugevam.

Ta kirjeldas, et ei mäleta, millal laulma hakkas, sest on seda teinud kogu teadliku elu.

"Laulmine on mu elu armastus. Ma olen alati laulmise kaudu ennast väljendanud. Olen alati öelnud, et mu elu on muusikal."

Wurst lubas enne pühapäevast kojusõitu võidu tähistamiseks laupäeva öösel ka korralikult pidutseda.

Austria laulja agent rääkis, et Eurovisiooni võitja võib olla ka järgmise aasta lauluvõistluse saatejuht ning võitja ise avaldas lootust, et talle antakse korraldajate poolt see võimalus.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: