Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tanel Veenre murrab kaunite ja üllatavate ehetega laia maailma

Noor ehtekunstnik Tanel Veenre tõotab viia kodumaise ehtekunsti laia maailma ja muutuda Eestile lausa visiitkaardiks.

Mõne nädala pärast jõuab müügile Veenre uus ehtesari. Oma tööd pildistab meister ise üles. Tanel Veenre on noore kultuuritegelase preemiaga pärjatud ehtekunstnik, Eesti Kunstiakadeemia õppejõud, mitmete kunstiraamatute autor ja ka moefotograaf, vahendas ETV saade "Pealtnägija".

Üliandekas looja

Kui Tanel kaks aastat tagasi noore kultuuritegelase preemia pälvis, tõstis president Toomas Hendrik Ilves esile just laureaadi oskust mitte umbusklikult põrnitseda, vaid haarata ning nautida seda, mida elul talle pakkuda on. Näide sellest on kas või väga üllatav materjalivalik uue kollektsiooni valmistamisel.

"Kahju, et mul ei ole siin päris õngekorke näidata. Aga nii nagu kalatarvete poes on õngekorgid, hästi värvilised ja ilusad, siis põhimõtteliselt korgi ma lõikan pooleks ja töötlen teda vaikude ja liimidega. Siis annan talle värvi,“ selgitas kunstnik oma loometöö kulgu.

Julgus eksperimenteerida võimatuna näivaga ehk ahvatleda õhtukleitides elegantsed daamid kandma midagi, millega nende mehed haugi või ahvenat püüavad, ongi Tanel Veenre firmamärk. See on see miski, mis on kunagisest Nõmme poisist teinud Eesti kaasaegse ehtekunsti visiitkaardi terves maailmas. Nimelt ootavad Veenre õngekorgikollektsiooni väärikad galeriid Ameerikas, Hollandis, Türgis ja Rootsis.

Veenre tunnistas, et igal galeriil on oma käekiri ning sellest johtuvalt püüab ta ka oma kollektsioone kujundada.

Vastuoluline kunst

"Märkimisväärne on tema teatud vastuolulisus. Näiteks merihobukesed võib ta suurepäraselt panna kokku väärismetallidega, ütleme sellise orgaanika ja anorgaanika mineraalide ja kunstmaterjalidega. Selline süüdimatu segamine, mis on vastuoluline, aga väga võluv,“ iseloomustas kunstniku käekirja EKA ehte- ja sepakunstiosakonna juhataja Kadri Mälk.

Lisaks õngekorkidele leidub Tanel Veenre kollektsioonides rohkesti ka putukaid ja kauneid liblikaid.

"Looja poolt loodu on midagi erakordset ja ma proovin sellega kuidagi dialoogi astuda ja koostöös olla," selgitas kunstnik oma püüdlusi.

Paraku ei jõua mõned erilisemad eksemplarid sellelt fotosessioonilt veel niipea müügile, sest Tanelil on selleks aastaks broneeritud näitused Amsterdamis, Stockholmis, Riias, Berliinis ja Bangkokis. See on Taneli jaoks juba väärikas rutiin. Mees, kes alles üleeile sai 37-aastaseks, on üle maailma andnud juba 22 soolo- ja 89 grupinäitust. Mexico Cityst Münchenini ja New Yorkist Pariisini.

"Taneli ehted, võib-olla võrdleks sellega, kui sa vaatled asju läbi erineva valgusprisma. Tema sisu ja kõik see ehe iseenesest on nii eriline. Aga lihtsalt, kui sa vaatad neid läbi erinevate valgusprismade erinevatel päevadel, siis nad omandavad hoopis teistsuguse elu," iseloomustas Taneli ehteid laulja Laura Remmel.

Hinnatud ehted

Laura on üks paljudest kohaliku glamuuri esindajatest, kes jumaldavad Tanel Veenre loomingut. Kui lisaks esinemistele otsustas Laura Taneli kork-kõrvarõngaid kanda ka oma pulmas, siis täna ei möödu ainsatki punase vaiba üritust Eestis, kus välklampide all ei sädeleks Taneli öölased, merihobud või muud elegantsed ripatsid, olgu see siis presidendiproua, tippnäitleja, eduka ärinaise või noore artisti kõrvas.

"Minu jaoks annavad nad sellist positiivset energiat ja inspiratsiooni. Nad on küll materiaalsed esemed, aga nad annavad sellist hingelist täituvust ka juurde,“ rääkis Laura.

Tanel Veenre usub, et tõelise tahtmise korral on Eestis võimalik kunstnikuna ära elada küll. Prioriteedid peavad vaid paigas olema.

Taneli nina ei kerkinud taeva poole ka tänavu märtsis, kui ta pääses esimese Eesti ehtekunstnikuna maailma moepiiblite ema, Itaalia Vogue`i veergudele. Mainekas väljaandes seisis: "Tanel Veenre ehted viivad su rännakule, mis algab meresügavustest, jätkub mööda korallrahusid, möödub merihobustest ning lõppeb kosmilises pilves!"

Tanel tunnistab, et praegu pühendub ta loomingule täie jaksuga, et siis aastakümnete pärast ei peaks midagi kahetsema.

Toimetaja: Silver Kuusik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: