Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ants Laikmaa majamuuseumi pargis saab näha pesa punuvaid nastikuid

Foto: Pärnu Postimees / Scanpix

Kevad tõttab kiirel sammul ja looduses on praegu pesapunumise aeg. Aprillikuu lõpus on see tähtis töö käsil nastikutel, kelle armumäng jääb inimese silma ette harva.

Läänemaal Ants Laikmaa majamuuseumi pargis elavad nastikud kuulutasid aga avalikult, et augustis või septembris on lisandub muuseumiparki uus pesakond, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Madude puhul, kui käsi-jalgu ei ole, siis väga palju ju erinevat tsirkust teha ei saa ja selle tõttu põhiliselt käib see niisugune pulmaaegne mäng sedasi, et maod üritavad üksteist maha suruda. Liiguvad siis need isased omavahel sõlmis ja vedrus ja suruvad üksteise pead maha ja teevad jõu- ja ilunumbreid ja siis emased vaatavad, et kes siis on seda väärt, et võiks ligi lasta ja siis natuke mängivad nemadki ja eks see paaritumine käib ikka nagu paaritumine,“ selgitas Tallinna loomaaia direktor Mati Kaal.

Paaritumise ajal haakub isane oma paaritumiselundiga emase kloaaki. Nii võib paar jääda pikaks ajaks teineteise külge ja emane võib isast isegi kaasa vedada.

Inimeste läheduses elavad nastikud pole väga kartlikud, sest inimene neile suurim oht pole. Selleks on kiskjad, toonekured, nugised, aga näiteks ka siilid või kassid. Kui aga nastik inimest endale ohtlikuks peab, siis ta sisiseb või laseb välja pahvaka ebameeldivat haisu.

"Omal ajal, kui meie koolipoisid olime siis sai kihlveo peale lastud nastik krae vahelt sisse ja püksivärvli vahelt edasi aidatud ja säärest välja võetud, nii et selles mõttes see ei ole üldse ohtlik,“ kinnitas Kaal.

Mati Kaalu lapsetempe ei maksa siiski matkida, sest nastik on looduskaitse all ning tema koht on looduses, mitte püksis. Laikmaa majamuuseumi pargis näeb aga paljusid teisigi huvitavaid liike.

 

 

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: