Rokkarihingega Riho Toomra teeb näituseväärilisi kunstkudumeid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

50-aastane Riho Toomra on põline rokkar, kes peab Tallinnas raskemuusika klubi Tapper ja organiseerib bussireise erinevatele Euroopa rokifestivalidele. Karmi olemisega mehel ka üks õrnem ja õhulisem hobi - kunstkudumine.

"Eesti keeles tal ei olegi tegelikult vastet. Saksa keeles on selle asja nimi kunststricken, mis tähendab kunstkudumist ja ma olengi neid nimetanud kunstkudumiteks. Eestis armastatakse teda küll kasutada aeg-ajalt ka linikuna, aga ma ei kujuta küll väga hästi ette, et ma tahaks sellise kuskile sünnipäevalauale panna, et keegi saaks sinna oma veiniklaasi ümber lüüa. Ta ikka pigem on vaatamiseks kui praktiliseks kasutuseks," rääkis Toomra "Pealtnägijas" oma hobist.

Mehe, kelle portfooliosse kuulub tänaseks umbes 30 pitskudumit, eesmärk pole linikutega raha teenida, vaid lihtsalt silmailu pakkuda. Eelmise aasta lõpul oli väljapnek tema töödest üleval rahvusraamatukogus ning veel üle-eelmisel nädalal käis mees oma näitust avamas Vilniuses.

Toomra kudujastaaž on pea 40 aastat pikk. Näputööga tegi ta igavuse peletamiseks algust oma Rakvere vanaema kõrvalt, kes oli pitsi kudumises kõva käsi.

Mees, kes on aastate jooksul kulutanud ära kümnete kilomeetrite kaupa niiti, tunnistas, et paljud sõbrad peavad tema hobi üsna kummaliseks.

"Mulle ütles keegi seda ja siis mulle alguses tundus see natukene nagu isegi no naljakas, sest ma teadsin teda nii kaua, aga ta polnud mulle kunagi sellest rääkinud, et ta neid asju teeb," ütles Metsatöllu liige Marko Atso.

Muusik lisas, et tikandite tegemine käiks talle üle jõu. "Mina ei suudaks päris kindlasti isegi viite ruutsentimeetrit sellist asja valmis teha. Mul oleks kohe närvid läbi raudselt. Selles mõttes on ta ikka kõva mees," ütles Atso.

Ekspert hindas Toomra tööd perfektseks

Selleks, et selgitada välja, kui kõva käsi Toomra tikandite tegemises on, andis "Pealtnägija" rokimehe kunstkudumid hinnata ka eksperdile, käsitööettevõtjale ja Seto pitside meistrile Ulve Kangrole, kellel polnud taieste autorist õrna aimugi.

"Jah, see on väga ilus. Kui me oleme harjunud tavaliselt nägema neid kootud pitsilisi pindasid, nad on võib-olla liiga hõredalt kootud, liiga suurte silmadega, siis praegu siin on näha, et see töö on selline hästi korralik, tihe, et kõik silmad on justkui masinaga tehtud, aga otse loomulikult see ei ole masinaga tehtud. See on nagu väga-väga perfektne," kommenteeris naine.

Kangro sõnul on just Toomra elustiil see, mis muudab tema tööd nii täiuslikuks.

"Mulle tundub, et sellise elustiili see ja sellise maailmatunnetusega nagu on rokkarid, tema puhul tulebki midagi väga-väga sirget, väga ilusat ja väga perfektset. See on nagu maksimum, mida on võimalik saavutada," kinnitas ta.

Ehkki rokk ja pits on need, mis Riho hinge toidavad, siis oma igapäevaleiba teenib mees bussifirma omaniku ja bussijuhina. Oma töid ja hobisid on ta aga alati püüdnud ühendada ja nii ongi ta täna rokiringkondades tuntud ka selle poolest, et sõidutab raskemuusikasõpru erinevatele festivalidele üle Euroopa.

 

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: