Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Titanicu tegelikkus: suurest trepist pole peaaegu midagi alles

Autor/allikas: AFP/Scanpix

Meremuuseumis meelitab inimesi ligi näitus hukkunud Titanicust. "Ringvaade" vestles mehega, kes on käinud Titanicu pardal kahel korral ning selgub, et laeva üks ikoonilisemaid kohti on tegelikult täielikult kõdunenud.

James P. Delgado tunnistas "Ringvaatele", et näitus on hästi tehtud ning laeva ikoonilisemad paigad on väga täpselt edasi antud.

Küll aga tõdes ta, et ikoonilisest peatrepist pole tegelikult suurt midagi alles - puit on pea täielikult kõdunenud. Alles on näiteks osa lühtrist, mida saab näha ka näitusel.

Delgado selgitas, et sügaval ookeani põhjas on vee temperatuur umbes kaks kraadi ning see moodustab justkui omalaadse kapsli. Laevavraki mõningates osades on säilinud veel interjööri puitosi. Samuti on alles rohkesti esemeid. 

Delgado tunnistas, et Titanicule sisenedes tekib eriline tunne. "Tunned aukartust, isegi hirmu, sest lähed paika, mis on võimas ja täis emotsioone. Ei taha midagi puutuda ega häirida," rääkis ta.

Varem arvati, et sügavale jäänud vrakid jäävad muutumatuna paigale pikkadeks aastasadadeks. Tegelikult aga lagundavad vrakkide metallosi bakterid ja nii kaovad vanad vrakid siiski tasapisi. Delgado selgitas, et ilmselt jääb Titanic alles veel mitmeks aastasajaks, kuid selle välimus muutub siiski päris palju.

Delgado tunnistas, et kui oleks olemas hea põhjus ja ta saaks oma avastustega midagi muuta, sukelduks ta Titanicu pardale ka edaspidi.

Toimetaja: Silver Kuusik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: