X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti mees avastab maiade uskumatuid saladusi

Rait Kütt
Rait Kütt Autor/allikas: ERR

Eesti mees Rait Kütt tegeleb maailmamastaabis uurimisega - ta avastab muistsete maiade uskumatuid saladusi ning on koos kolleegiga andnud alust ka terveks uueks teooriaks.

Kesk-Ameerika džunglist on Rait Kütt leidnud maiade linnu ja iidseid esemeid. Eestist umbes 12 000 km kaugusel Mehhikos asub maapinna all erakordne koobaste süsteem. Seal on rohkesti koopaid, kuid neid on raske uurida, sest enamasti on nad täidetud veega, vahendas "Pealtnägija".

Puutumata koopad on täis saladusi

Just keerulised olud pakuvad aga rõõmu tõeliseks avastamiseks. "Sukeldumine neisse koobastesse on üks viimaseid võimalusi tõeliseks avastusretkeks. Seal pole aimugi, kuhu käik viib, kaugele ulatub ja mis ootab selle lõpus. See on ainus võimalus minna kuskile, kus inimene pole veel käinud," rääkis Kütt.

See on üks riskantsemaid avastusretki võimalikest. Mõnikord on vaevu ruumi, et end läbi pressida. Kinnijäämine või varustuse vigastamine võib viia surmani. Suurim tasu on aga näha oma silmaga midagi hindamatut.

Pilk tuhandete aastate taha

“See avastamise tunne,  kui sa näed midagi, mida pole sadu tuhandeid aastaid nähtud, paneb südame põksuma," rääkis Kütt.

Vee all kaardistatakse iidse kultuuri jälgi ja põhjust selleks on, sest iidsed kultuurid on vees lausa uskumatult hästi säilinud. "Ta on nagu kapsel – temperatuur on reeglina pluss/miinus pool kraadi. See kapsel on kogu ajaloo jäädvustanud," selgitas Kütt.

Veealused uuringud andsid alused ka uuteks teooriateks. Sügavalt džunglis leiti 28 kaardistamata iidset linna. Kõik need samad 28 linna on täis tõendeid sellest, et kogu maiade riigi kujunemise baas on täiesti teine kui see, mida me täna teame.

Rait Kütt sattus Mehhikosse esimest korda sukeldumisharrastusega kuus aastat tagasi ning sealt edasi hakkaski tema huvi süvenema. Praeguseks on ta leidnud lausa uskumatuid aardeid.

Uskumatud leiud

"Leidsime sealt umbes 34 pealuud ja üle 30 erineva keraamilise objekti,"rääkis ta ja lisas, et leiud annavad kinnitust, et tegelikult teavad inimesed maiadest imevähe. "Maiade impeeriumist on uuritud umbes 10 protsenti."

Uueks teooriaks andis aluse see, et retkedel torkas silma asjaolu, et uurijad kohtasid varajase perioodi esemeid seal, kus nad ei oleks tohtinud olla.

“Me registreerisime 28 uut linna. Kui ühe linna suurus on 3,5 korda 3 kilomeetrit. Inimesed on olnud seal järelikult märksa varem kui keegi on osanud arvata," rääkis Kütt.

Palju uurida, palju avastada

Põnevad retked pakuvad küllaga ka adrenaliini. "Avastamistuhina juures kaob ära igasugune hirm. Sa oled treenitud ja tead täpselt, mida sa teed. Olen pannud ka pea paar korda auku, kus on mulle lõgismadu vastu vaadanud. Pärast seda ma enam ei vaata nii-öelda pea ees," rääkis Kütt.

Küll aga on maiade kultuuri uurimine suur ja väga kaua kestev protsess. "See kindlasti ei saa olla ainult meie grupi ettevõtmine. Sinna on vaja kaasata palju inimesi ja palju raha, et need linnad välja kaevata," ütles ta. Linnade väljakaevamiseks kulub tõenäoliselt lausa aastakümneid.

Rait Küti avastused on aga tõeliselt olulised ja "Pealtnägija" oli esimene avalik allikas, kes sellest kõigest lähemalt teada sai.

Toimetaja: Silver Kuusik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: