Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rahvaluulearhiiv ootab mängukirjeldusi

Pimesikumäng
Pimesikumäng Autor/allikas: Folklore.ee

Eesti Rahvaluulearhiiv otsustas lastemängude kogumisvõistlusele tööde esitamise tähtaega pikendada 17. jaanuarini. Võistlusele oodatakse ennekõike mängukirjeldusi täiskasvanuilt ja noortelt, kelle lapsepõlve mänguaeg on juba möödas.

Oodatud on meenutused nii lapsepõlve mänguvõimalustest, -kohtades kui seltskondadest, aga ka suisa mänguõpetused, vahendas ERRi teadusportaal.

Esimest korda kogus rahvaluulearhiiv laste mängukirjeldusi möödunud sajandi kolmekümnendatel aastatel. Toona olid üleskirjutajateks koolilapsed üle Eesti, kes küsitlesid selleks oma vanavanemaid ja kirjutasid võrdluseks ka oma mängudest. 
Ettevõtmisest kogunes ligi 15 000 lehekülge üleskirjutusi ja joonistusi, mis on tänaseks kättesaadavad ka internetis.

Selleks, et vanadele mängudele koguneks võrdlusmaterjal mõnevõrra uuemast ajast, ootabki rahvaluulearhiiv tänaste täiskasvanute ja noorte meenutusi oma kunagistest mängudest.

Mängu-uurija ja võistluse koordinaatori Astrid Tuisu sõnul võiks mängukirjelduse kõrval rääkida lähemalt ka mänguolukorrast, kellega ja millal mängiti ja kui palju üldse mängimiseks aega oli. "See on toonud väga huvitavaid vastuseid. Näiteks on üks inimene üle kirjutanud, kuidas pärast Teist maailmasõda küüditamise aeg tema lapseteadvusesse jõudis ja ta oma nukkudega mängis küüditamist. Selleks pakkis ta nad kübarakarpi ja ronis laua alla, kui mõni auto mööda sõitis," rääkis Tuisk.

Teine värvikas näide pärineb veidi uuemast ajast, kui tüdrukute mängude võtmetegelasteks said Barbie'd. Nii kirjutas üks inimene, kuidas talle meeldis rohkem mängida poistega, sest tüdrukute mängudest jäi ta Barbie puudumise tõttu välja.

Kui ta siis kunagi oma esimese Barbie sai, ajas ta tollel pea kiilaks ja riietas punkariks. "See oli tema vastus sellistele tüdrukutemängudele ja pöördumine oma nägemuse poole neist mängudest," arutles Tuisk.

Arhivaar Kadri Tamme sõnul on seni laekunud tööde seas on mõnevõrra vähem moodsa elektroonikaga seotut.

Küll aga leidub vastavaid kirjeldusi 2007. aastal toimunud koolinoortele suunatud mängukogumisvõistluse tööde hulgas. Astrid Tuisu sõnul on vanu ja uuemaid mänge kõrvutades võimalik tuua välja ka ajaproovile vastu pidanud lastemänge. Näiteks leidsid äramärkimist nii 1930. aastate kogumisvõistlusel kui ka tänapäevaste mängude kirjelduste seas mädamuna, uka-uka ja rahavastepall.

Praegu käivale mängude kogumisvõistlusele võib oma kaastöid saata tuleva reedeni kas elektrooniliselt rahvaluulearhiivi kodulehelt või ka lihtsalt vabas vormis paberil, postitades kirjatöö vastava märksõnaga kirjandusmuuseumi rahvaluulearhiivi postiaadressil.

Toimetaja: Piret Ehrenpreis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: