Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERRi aasta tegu 2013 on ESTCube-1

{{1388439360000 | amCalendar}}
Autor/allikas: Ülo Josing, ERR

Rahvusringhäälingu aasta tegu 2013 on ESTCube-1, esimene Eestis valminud ja maikuus orbiidile lennutatud kosmosesatelliit.

Auhind anti täna üle ETV saates "Lennud unes ja ilmsi" teadur Mart Noormale, kes juhtis ja nõustas Eesti tudengisatelliidi ESTCube-1 ehitamist.
 
Satelliit loodi eesmärgiga katsetada avakosmoses innovaatilist päikesepurjet. Ettevõtmist iseloomustab tihe ülikoolidevaheline koostöö, millega on seotud suur hulk inimesi Tartu Ülikoolist, Tallinna Tehnikaülikoolist, Eesti Maaülikoolist, Eesti Lennuakadeemiast, Eesti ettevõtetest ja välismaistest partnerülikoolidest.

Tunnustuse pälvinud tegu paneb unistama, on tuleviku-usku ja sisendab lootust.
 
Võitjale kuulub 1500 euro suurune rahaline auhind koos Ivo Lille tehtud skulptuuriga.
 
ESTCube-1 Facebooki fännilehel seisis juba enne tiitli väljakuulutamist tänusõnade kõrval lubadus: "Kui me võidame, siis 1500-eurose auhinna nimetame ERRi stipendiumiks ja toetame sellega andekate Eesti koolinoorte suvetööd Tartu observatooriumi teadusmalevas järgmise satelliidiprojekti ettevalmistamise juures."
 
Esiviisikus olid ESTCube-1 kõrval veel Mari-Liis Lille kõne loomeliitude pleenumil, Eesti Hooldajate Liidu loomine ja vastava problemaatika teadvustamine ühiskonnas laiemalt, öölaulupidu "Järjepidevus" ning arvamuskultuurifestival.
 
Rahvusringhääling kuulutas aasta teo välja esimest korda. Selle tunnustusega väärtustab rahvusringhääling ühiskondlikult olulises valdkonnas toimunud sündmust või ettevõtmist, selle algatajaid ja teostajaid. Laureaat on mõjutanud Eesti arengut ja tuntust lõppeva aasta jooksul ning andnud põhjust oma tegevusvaldkonnast kõnelda ja kirjutada ajakirjanduses, kujundanud uusi hoiakuid ja loonud häid emotsioone.

Valiku üle otsustasid rahvusringhäälingu töötajad, lõplikku otsust mõjutasid ka portaali uudised.err.ee lugejate antud hääled kogumina.

Mart Noorma: ESTCube-2 tuleb veel uhkem

Aasta teo auhind anti üle projekti juhtinud teadur Mart Noormale, kelle sõnul algas töö satelliidi kosmosesse saatmiseks juba 2006. aastal, kui Eesti hakkas Euroopa kosmoseagentuuriga koostööd tegema.

"2008. aastal jõudsime Tartu Ülikoolis tudengitega nii kaugele, et algatasime tudengisatelliidi projekti, millega liitusid kiirelt ka teised Eesti ülikoolid ja ka välismaa partnerid. Kokku on kaasa löönud juba seitsmest rahvusest inimesi," rääkis Noorma.

Tema sõnul sai ESTCube USA kosmoseoperatsioonide keskus neile sel aastal viis hoiatust selle kohta, et satelliiti ohustab kosmoseprügi.

"Eks satelliit on kogu aeg ohus. Viimasel ajal on kosmoses toimunud mõned olulised katastroofid, kus satelliitide omavahelise põrkumise tagajärjel on tekkinud suured prügipilved. Sellistest pilvedest on EstCube ka läbi lennanud, praegusel hetkel viis korda," ütles teadur.

Noorma sõnul usub ta, et nanosatelliit on prügipilvedest tervena pääsenud suuresti tänu sellele, et Eesti rahvas hoiab satelliidile pöialt.

Samuti lubas ta, et kunagi tuleb ka ESTCube-2, mis on kindlasti suurem ja uhkem kui esimene.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: