Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

NO99 heitis kriitilise pilgu ühiskonnas ja kultuurielus toimuvale

Postimees/Scanpix
Postimees/Scanpix Autor/allikas: Фото: Scanpix/Postimees

Eile õhtul toimunud ühekordsel aktsioonil "Esimene lugemine: "Ministri viimased päevad"" heitis teater NO99, ajendatuna kultuurilehe Sirp skandaalist, kriitilise pilgu Eesti ühiskonnas ja kultuurielus toimuvale.

Laval kohtusid kultuuriminister Rein Lang, komeedina lendav Kender, emotsionaalne kunstnik ning reformierakondlased Rain Rosimannus ja Kristen Michal. Omal tabaval moel näidati koht kätte nii ajakirjanikele, poliitikutele kui ka kultuurirahvale, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Dramaturg Eero Epneri näidendi tekst on nii värske, et eilse aktsiooni avastseenis luges kultuuriministrit kehastanud Anu Lamp ette oma meilboksi laekunud Kaur Kenderi teate tagasiastumisest kultuurilehe Sirp peatoimetaja kohusetäitja ametikohalt. 

"Kuidas loomingu kohta öeldakse - et luua tuleb siis, kui teisiti ei saa. Ja ilmselgelt Eero pidi selle paberile panema," ütles teatri NO99 direktor Tiit Ojasoo.

Eesti teatri Agentuuri juhataja Ott Karulini hinnangul täitis teater NO99 oma eilse aktsiooniga suurepäraselt teatri ülimat eesmärki - peegeldada ühiskonnas toimuvat. Saalis istus nii mõnigi kultuuriinimene, ajakirjanik ja poliitik. Aktsioon sundis enesesse vaatama ja kohati piinlikkustki tundma kõiki osapooli. 

"Mulle praegu küll tundub, et NO teater suutis meediale näidata, kuidas peaks erapooletult asju kajastama, olles samas väga teatraalne, väga üle vindi, aga ikkagi jäädes, ütleme siis, kultuurseks," rääkis Ott Karulin.

Aktsiooni üheks liigutavamaks momendiks võib pidada näitleja Mirtel Pohla kõnet, milles vihkamisest väsinud kunstnik kutsub inimesi üles lepitusele. 

"Pärast seda kui erinevad osapooled olid üksteist meile kõigile tuttavate sõnadega sõimanud ja lõpuks üksteist hammustanud ja haukunud üksteise peale, siis see kui näitleja tuli lavale ja ütles, et ma olen väsinud olemast siin laval ja ütlema kogu aeg, et kõik on halvasti, kõik on halvasti, sest kõik ei ole halvasti," rääkis peaministri nõunik Liina Kersna.

NO99 direktor Tiit Ojasoo kinnitas, et aktsioonist saavad õige pea osa ka need inimesed, kes eile saali ei mahtunud. Kas näidend avaldatakse leheveergudel nagu "Reformierakonna juhatuse koosolek" möödunud aastal Eesti Ekspressis, või mõnel muul kujul, ei osanud Ojasoo veel lubada.

Toimetaja: Gerli Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: