Indrek Kalda: liigne viis matab laulu teksti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Indrek Kalda
Indrek Kalda Autor/allikas: PM/Scanpix

Muusik Indrek Kalda pani koos pojaga kokku albumi "Lihtsad lood", mida ta tutvustab novembris ja detsembris üle kogu Eesti.

"Lihtsad on nad kindlasti ja lihtsalt on nad tehtud ka. Plaan oli juba ammu valmis, mõned lood olid spetsiaalselt tellitud ja ega seal midagi keerulist ei olegi kui salvestada," rääkis Kalda plaadi sünniloost Klassikaraadio saatele "Delta".

Paljud laulude tekstid pärinevad Indrek Hirve sulest, kuid autorite ringis leidub ka teisi luuleloojaid.

Laulu kujunemiseks on seejuures, nagu ikka, kaks võimalust - kas enne on olemas viis või hoopis tekst. "Muidugi on lihtsam teksti lugedes. Paljudel headel luuletajatel on ju ka oma viisid. Aga kui on olemas muusikaline silmaring, siis see ei ole keeruline. Tähtis on see, et tekst ja viis moodustaksid terviku ja tekiks see kunstiline kooslus," rääkis Kalda.

Nii mõnedki Indrek Kalda laulud on valminud hetkega. "Kui albumit koostada, siis on ju vaja teada, mitu lugu sinna mahub. Mul jäi üks lugu puudu. Ma ei tea, kust oli minu laua peale sattunud Paul Haavaoksa luulekogu ja olime just pojaga ühes toas. Keerasin esimese lehe lahti, mängisin talle ette ja nii kohe tekkiski see lugu," rääkis Kalda.

Tavaliselt ei lähe mul üle ühe lihtvormilise laulu kirjutamiseks üle 10 minuti. Ma olen palju kirjutanud sellist muusikat. See ei ole keeruline. Aga kõige tähtsam on ju siiski see, mis sealt välja tuleb. Peaasi, et muusika sobiks tekstiga. Tihti ei ole seda viisi üldse palju vajagi. Kui tekstil on mõte ja viisiga üle pakkuda, siis seda mõtet ei kuule keegi sealt seest välja ja siis muutub see asi mõttetuks.

Indrek Kalda sõnul kostitab uus album mitmekülgse muusikaga ja sealt jõuavad kuulajateni erinevad meeleolud. Mõni laul sobib kodus vaikselt omaette kuulamiseks, mõni teine on aga hoopis lõbus ja lustakas.

Toimetaja: Silver Kuusik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: