Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Noor kirjanik pani Liis Lemsalu krimipõnevikku

Uue krimipõneviku kangelannana särab Liis Lemsalu
Uue krimipõneviku kangelannana särab Liis Lemsalu Autor/allikas: Allan Keian

Noor kirjanik Allan Keian sai valmis oma romaanitriloogia teise osa pealkirjaga "Kuidas rikkaks jääda?" ja juhuse tahtel joonistus raamatu peategelasena välja lauljatar Liis Lemsalu.

Värske krimiteos on valmiva triloogia keskmine ehk teine teos ning üllatab avameelsusega, millega kirjanik ühiskonda peegeldab. "Ma plaanisin selle algusest peale triloogiana, mis on Eesti kontekstis vist üsna haruldane. Ma kirjeldan seal hästi ühiskonnakriitiliselt, et juhtida tähelepanu nendele teravatele puudustele, mis meie elus tegelikult on, kuid millele ei pöörata ehk piisavalt tähelepanu," rääkis Allan Keian Menule.

Juhus juhatas raamatu krimikangelanna Liis Lemsaluni

See, et raamatu kaanekangelanna ning mõnes mõttes ka kirjandusliku sisu naisuhkuseks sai Liis Lemsalu, on kirjaniku sõnul saatuse tahe. "Mul oli see tekst tegelikult juba ammu valmis kirjutatud. Selle peategelane on 20-aastane neiu ja tema nimi on Liisi. Siis hakkasin mõtlema, et kes see Liisi reaalses elus võiks olla. Nimi ja vanus juhatasid mu Liis Lemsaluni," selgitas Keian.

Krimiteos heidab terava valgusvihu sellele, kuidas paljud tänapäeva inimesed püüdlevad iga hinna eest rikkuse poole. Sellega avaneb aga justkui uus kuristik - tohutu sõltuvus rahast, mis tõukab inimesed hukatuse äärele ja elukeerised imevad välja inimlikkuse ja väärikuse.

Oma loomingus püüdleb Keian selle poole, et kirjutised oleksid võimalikult köitvad ka lugedes, elustades lugeja peas justkui filmimaailma. "Tänapäeva noored on harjunud ju filmide vaatamisega ja neile on üsna raske kirjutada raamatuid, mis haaraks. Seal tuleb algusest peale püüda kirjutada filmilikult," rääkis Keian oma kirjutamisnippidest.

Testib värskeid raamatuid

Selleks, et kontrollida, kas värsked teosed ikka inimesi kõnetavad, katsetab Allan Keian neid enne trükki ka valitud lugejate peal. "Ma olen käinud hästi palju koolides rääkimas ja püüan oma teoseid kontrollida nii nooremate kui ka vanemate lugejate peal. Nii saab vajadusel muutusi teha. Kandvat liini püüan ma üldiselt mitte muuta, aga pigem saab siis vajadusel peatükke kohendada või mõnda kohta pisut täiendada-kärpida," rääkis Keian. "Mul on ka hästi hea toimetaja, kes loeb raamatud alati põhjalikult üle, et vigu sisse ei jääks. Tema oskab ka hästi suunata, kui mõni koht on jäänud kas veidi puudulikuks või hoopis veidi ülevoolavaks. Hea raamatu üks saladustest on hea toimetaja," ütles Keian.

Tulevikumõtted juba idanevad

Allan Keian ei välista, et edaspidi võiks tema krimipõnevike põhjal valmida ka filmid ja nii võiks ühiskonnakriitiline, kuid samas paeluv materjal jõuda veel rohkemate noorte lugejateni, innustades neid ehk laiemalt ja süvitsi mõtlema.

Lähemas tulevikus soovib kirjanik teha valmis ka triloogia kolmanda osa, et siseneda siis uutele kirjanduslike väljakutsete jahimaadele. Millal kolmas ja selle triloogia lõpuraamat valmida võiks, ei oska Allan Keian veel lubada, kuid ehk näeb see trükivalgust juba järgmisel aastal.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: