Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hercule Poirot' sarja populaarsuse võti peitub suuresti osatäitjas

Krimisari
Krimisari "Hercule Poirot" Autor/allikas: ERR

Juuni lõpus oli telesarja "Hercule Poirot" viimane võttepäev. Ka ETV ekraanil jooksev kuulsa Belgia detetiivi televersioon, mida filmiti kokku 68 episoodi, on ilma liialdusteta ülemaailmne fenomen ning selle üks põhjustest on Poirot'd kehastanud David Suchet.

Belgia detektiiv Hercule Poirot on kirjanik Agatha Christie loodud tegelaskuju, kellest ta on kirjutanud 33 romaani, ühe näitemängu ja rohkem kui 50 lühilugu, mis ilmusid ajavahemikus 1920 kuni 1975, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Need lood on leidnud tee näidenditesse, kuuldemängudesse, filmi ja televisiooni. Kuid kõige kuulsaim neist on teleseriaal, kus peaosa teeb David Suchet. Ka ETV ekraanil jooksva telesarja esimene osa nägi ekraanivalgust 1989. aastal ja Suchet' mängitud karakterit peetakse läbi ajaloo kõige tõetruumaks. Sellest ka sarja fenomenaalne edu.

Maailmas ei ole väga palju selliseid sarju, mis on fenomenid, mis on, ükskõik, millisel maal neid näidata, igal pool populaarsed. 

"Me võimegi siin rääkida Poirot'st, võib-olla "Mõrvad Midsomerist", võib-olla mõnest Ameerika sarjast, aga selliseid sarju, mis läheksid 160 erinevas riigis hästi, ei ole üle mõistuse palju," tõdes ETVsse filme ja sarju ostnud Toomas Luhats.

Suchet võttis ümberkehastumist Poirot'ks ülima põhjalikkusega. Esimese episoodi võtetel läks ta režissööriga nii riidu, et pidi võtteplatsilt peaaegu minema jalutama. Režissöör lihtsalt ei tulnud Suchet'i põhjalikkusega kaasa.

"Ta võttis taskurätiku ja pani pargipingi peale enne kui istus. Ta oli kõik selle välja töötanud selliselt, et ta ütles, et minust saigi Poirot. See oli ülim näitleja ümberkehastumisvõime," selgitas Luhats.

"Ta väga britilik, tõeline inglise džentelmen. Mulle tundus, et see Hercule Poirot' mängimine on teda natukene mõjutanud, ta ise ka kinnitas seda," kommenteeris ajakirja "Mood" peatoimetaja Kristi Pärn-Valdoja.

Nii Toomas Luhats kui Kristi Pärn-Valdoja on oma töö tõttu David Suchet'ga isiklikult kohtunud. Pärn-Valdoja tegi David Suchet'ga intervjuu ning viibis sarja viimase stseeni filmimise juures.

Poirot on esimene ilukirjanduslik kangelane, kelle auks ilmus nekroloog. See ilmus 6. augustil 1975. aastal New York Times'i esiküljel peale Agatha Christie viimast Poirot'st kirjutatud lugu "Eesriie". Viimane Poirot' seeria on Suurbritannias aga eetris 13. novembril.

"David Suchet läheb ajalukku Poirot'na ja tõenäoliselt ei saabu lähiajal ka sellist näitlejat, kes suudab tema mängitud Poirot'd veel kuidagi paremini mängida. Aga mine tea," märkis Luhats.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: