Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Toomas Luhats "Üheksandikest": see oli minu raskeim projekt ERRis oldud aja jooksul

Toomas Luhats
Toomas Luhats Autor/allikas: erakogu

Sellest laupäevast hakkab ETV eetris jooksma sari "Üheksandikud", mis osutab Eesti haridussüsteemi valupunktidele. Sarja produtsent Toomas Luhats tunnistas, et see on seni raskeim projekt, millega ta Eesti rahvusringhäälingus tegelenud on.

"Minu ootused olid positiivsed, ma lootsin, et see on tore ja mõnus sari, aga see oli kõige raskem saade, mis ma 11 aasta jooksul olen Eesti rahvusringhäälingus teinud," tõdes Luhats Menule.

Luhatsi jaoks oli "Üheksandikud" esimene suurem produtseerimine, enne oli ta teinud väiksemaid projekte. Kuigi mees tunnistas, et tulemused ei olnud kohe alguses ootuspärased, siis käegalöömise tunnet tal ei olnud.

"Neid lapsi ei saanud alt vedada, ma vahetasin juba tegelikult töökohta, ma läksin ERRist kaks kuud tagasi ära, aga ma jätsin selle saba endale alles. See oli minu vastutus ja lapsed olid minu vastutus," selgitas Luhats.

Loodab, et projekt jätkub

Täna ei oska Luhats öelda, kas projektiga jätkatakse, praegu on planeeritud 12 telesaadet ning 13 arutelusaadet Vikerraadios.

"Kui need on ühelpool, on Eesti rahvusringhäälingu otsus, kuidas nad edasi mõtlevad teha. Ma loodan, et leitakse võimalusi seda veel teha ja võib-olla mõne teise nurga alt," ütles ta.

Luhats tunnistas, et ise ta tõenäoliselt "Üheksandikega" enam jätkata ei saa, sest on sidunud end Elioniga, mis võtab suure osa tema ajast.

"Esimese hooga ütlen ma, et ma ei jõua sinna panustada. Aga kes iganes sinna panustama hakkab, peab arvestama, et see ei ole üheksast viieni töö või lihtsalt üks saade. See on noorte inimeste tulevik, mis on kaalul ja sellesse tuleb suhtuda väga tõsiselt," rääkis Luhats.

Õpetajate ametit peab rohkem hindama

Luhats lisas, et "Üheksandikud" näitavad suuresti ära, mis probleemid Eesti haridussüsteemis praegu valitsevad.

"Ka väga hea õppeedukusega lapsed tahavad, et neid märgatakse ja tunnustatakse. Arvata võib, et laste seas, kes on väga halbade õpitulemustega, sellist õlalepatsutust, kiitmist ja sõbralikku meelt on drastiliselt vähem kui normaalsete õppeedukustega lastel," rääkis Luhats, kelle sõnul peab igale lapsele rohkem aega pühendama.

Luhats lisas, et väga head õpetajad on need, kes suudavad rohkem. "Me peame hindama õpetajate professiooni, me peame hindama inimesi, kes viitsivad seda teha," rääkis ta.

Mees tunnustas ka sarjas osalenud õpetajaid, kes tahtsid selle läbi Kuristiku gümnaasiumi lapsi aidata. "Nad rääkisid, kuidas võiks teha ja mis mõtted neil on," selgitas Luhats.

Tema hinnangul peaks haridust puudutavad valupunktid välja tooma, kuid samas tuleb vaadata, et need ei jääks tähelepanuta. "Siit võiks edasi minna, mida teha, et ligi tuhat last ei kukuks igal aastal põhikoolist välja," rääkis Luhats.

Mees loodab, et sari jõuab kõigi inimeste teadvusesse, kes on ka kunagi ise koolis käinud ning ühtlasi kinnitas ta, et selle projektiga on kursis ka haridusminister Jaak Aaviksoo.

"Ta teab väga täpselt, mis asi see on ja ta tegelikult toetab seda. Ma olen täiesti kindel, et ta vaatab kas otse või 14-päevases järelvaatamises kõik meie episoodid ära," arvas Luhats.

Dokumentaalsari "Üheksandikud", mis jälgib terve aasta jooksul Kuristiku gümnaasiumi 9. klassi tegemisi, stardib 12. oktoobril kell 20.00 ETV ekraanil. Sarja saab internetist järele vaadata järgneva kahe nädala jooksul.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: