Pakri poolsaare orhideed saavad uue kodu

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Orhidee Autor/allikas: ERR

Tulevasele LNG terminalile ettejäävad orhideed leidsid omale uue kodu. Nende ümberistutamise tehnika mõtlesid välja Eesti teadlased ja seda katsetatakse esmakordselt. 

Pakri poolsaarele tuulikupargi naabruses on vanad sõjaväelaod, mis varsti maha lammutatakse. Seal samas kasvavad aga kolmanda kategooria kaitse all olevad orhideed, mis istutatakse ümber läheduses asuvasse vanasse paekarjääri, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Toome ma nad siia just selle mõttega, et tegemist on ühe hüljatud karjäärialaga, kus me ei pea ühte loodusväärtust asendama teisega, vaid see on osaliselt ka selle karjääri rekultiveerimise projekt," rääkis OÜ Loodusseeme tegevjuht Mart Meriste.

Kevadel, orhideede õitsemise aegu, käisid teadurid neid märgistamas, sest praegusel sügisesel aastaajal ei suuda silm kuivanud varres orhideed tuvastada. Botaanik Liis Kasari kinnitusel on tegu hallkäpaga, ladinakeelse nimetusega orchis militaris.

"See nimi militaris viitab sellele, et ta näeb välja nagu üks sõdur. Ta on inimese kujuga ja peas on suur kiiver, muidu on tal hallikasroosa õis ja üsna suur," selgitas Kasari.

Esmakordselt püütakse orhideesid ümber istutada tervete, kuni 30 sentimeetri paksuste, mätaste kaupa, et kaasa saada võimalikult palju vana kasvukoha looduslikku kooslust. Ümberistutamise metoodika väljamõtleja on professor Tiiu Kull, kes loodab sellest projektist ammutada võimalikult palju teadmisi, mida hiljem annaks kasutada teistel päästetöödel.

"Meil on olnud mõningaid katsetusi enne, justnimelt niimoodi ühekaupa istutades, aga see ei viinud elujõulise populatsiooni tekkele. Võib-olla on taimed selle ümberistutamise üle elanud, aga pärast on see populatsioon tasapisi hääbunud, uusi taimi pole lisandunud," rääkis Kull.

Vana paekarjäär jääb ka tulevikus kõigile avatuks ja sinna pannakse ümberistutamist ja orhideesid tutvustavad sildid.

Toimetaja: Silver Kuusik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: