Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Semper: "Kust tuleb tolm ja kuhu kaob raha" vaimustab emotsioonidega

Ene-Liis Semper
Ene-Liis Semper Autor/allikas: PM/Scanpix

Täna esilinastub teatri NO99 esimene film -  dokumentaalfilm kolme ja poole aasta taguse Ühtse Eesti Suurkogu telgitagustest - pealkirjaga "Kust tuleb tolm ja kuhu kaob raha".

Üks asi on see, mida nägid vaatajad - nad nägid suurejoonelist lavastust Saku Suurhallis ja sellele eelnenud ja järgnenud meediaspektaaklit. Teine asi on see, mida nägid tegijad seestpoolt ja seda materjali kogunes kokku 165 tundi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See teebki minu jaoks selle filmi tegijana üpris toredaks, et ta on hästi emotsionaalne, et seal on näha suhteliselt lähedalt selline rühm idealiste, kes midagi planeerib ja midagi korraldab. Kohati nad mõjuvad päris süüdimatult ja kohati nad mõjuvad rohkem ettevalmistatult või arukalt, aga see just, et kaamerad on lähedal ja sa näed vahetult, kuidas see protsess toimib, see ongi minu jaoks kõige tähtsam ehk see on emotsionaalne film," selgitas filmi autor Ene-Liis Semper.

Mitte kõik ei võtnud Ühtset eestit kunstiprojektina, vaid lootsid sellest reaalset poliitilist sammu. Piir hägustus.

Endine õiguskantsler Allar Jõks oli osaline Ühtse Eesti projektis. Tema arvates on selle on selle suurimaks poliitiliseks kordaminekuks anda mõtteainet, kuidas olla nõudlikum iseenda kui ühiskonnaliikme ja teiste kui ühiskonnaliikmete vastu.

"Ma tean isiklikult mitmeid inimesi, kes on hakanud mõnes vabakonnas mingi konkreetse teemaga tegelema. Need mõjutused ei pea olema suunatud nii-öelda. parteipoliitikale. Ma arvan, et see oli edukas selles suhtes, et see pani inimesi mõtlema rohkem selle peale, kuidas objektist muutuda subjektiks," rääkis Jõks.

Kõige õpetlikum tema jaoks oli selles protsessis, kui kerge on tekitada ootusi ja kui raske neid ootusi hiljem juhtida.

Toimetaja: Silver Kuusik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: