Nutitelefon võib aidata silmahaiguste diagnoosimisel

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Nutitelefon. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Nägemisprobleeme uurivad briti teadlased on töötanud välja nutitelefoni rakenduse, mis võimaldab koos kergesti kasutatava riistvaraga diagnoosida silmahaigusi.

Praegu on rakendus testimisel Keenias. Kui testid on edukad, võib sellest saada revolutsiooniline vahend just nimelt vaeste riikide elanike pimedaks jäämise ennetamiseks, vahendab ERRi teadusportal.

Rakendus kannab ingliskeelset nime Peek ja see võimaldab testida näiteks prillide sobivust, diagnoosida läätsekaed, uurida silmapõhja ja saab olla abiks veel mitmete silmahaiguste avastamisel.

Maailmas kannatab halvenenud nägemise tõttu 285 miljonit inimest. Neist 39 miljonit on pimedad. Neist omakorda 90 protsenti elab vaestes riikides, kus silmaarsti juurde pääsemine on kas väga piiratud või suisa võimatu.

Praegu peab erinevate silmatestide läbi viimiseks olema ametis 15-liikmeline vastava väljaõppe saanud meeskond, kes tegutseb vastavate meditsiiniseadmetega. See kõik kokku maksab enam kui 100 000 inglise naela.

Peeki loojad väidavad aga, et nende leiutis võimaldaks ka ühel erilise väljaõppeta inimesel koguda detailset infot silma olukorra kohta.

Praegu on rakendust testitud 5000 inimese peal Keenias. Teadlaste sõnul ei pruugi seal inimesed, kes seda teavet kõige rohkem vajavad, tegelikult kunagi haiglasse jõuda. Seepärast on oluline, et abi pakkujad jõuaksid ise nendeni.

Rakendus salvestab iga patsiendi kontaktid ja GPS-andmed. Selle põhjal on võimalik korraldada paremini ka raviteenuseid, korraldades näiteks kõige kriitilisemates piirkondades ulatuslikke ravikampaaniaid.

Peeki testitakse ka Antarktikas, kus Sir Ranulph Fiennesi juhitud ekspeditsiooni liikmed jälgivad, kas pikaajaline külmas ja pimedas viibimine mõjutab kuidagi ka nende nägemist. Kuna neid tingimusi käsitletakse ka kui kosmoses toimuvale ligilähedasi, siis võivad need andmed olla abiks ka kosmoseprogrammide puhul.

Toimetaja: Piret Ehrenpreis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: