Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kampaania "Tule maale" päästis Misso kooli sulgemisest

Pea aasta tagasi Võrumaal Misso vallas käima lükatud kampaania "Tule maale" suurendas väikese omavalitsuse elanike arvu kümnendiku võrra ning päästis kohaliku kooli sulgemisest.

Algatus on laienenud mitmele Lõuna-Eesti maakonnale, kuid Misso eestvedajate tulemused on ainulaadsed - valla kooli ja lasteaeda lisandub sellest õppeaastast juurde sama palju lapsi, kui seal oli seni, vahendas ERRi uudisteportaal "Aktuaalset kaamerat".

Mauri põliskodude küla eestvedaja Paul Nurme oli üks esimesi, kes aasta tagasi Misso üleskutse peale tuli. "See oli lihtsalt selline tõuge, et tulla ja realiseerida oma plaan," nentis ta.

Nurme on unistanud elust looduse keskel ökokogukonnas ning tema unistuse seemnest on tänaseks sirgunud tihe kanepipõld. Tööstuslikust kanepist saab külale väärtuslik tooraine, mida töödelda nii söögiks kui ehitusmaterjaliks.

"Tsemendisegudes, igal pool seda saab kasutada. Näiteks enamik meie külahooned tulevadki sellised põhkmajad, mis on savikrohvi all," sõnas Nurme.

Erakordseid lahendusi nõudis Misso vallalt erakordne olukord. Kooli ähvardas sulgemine ning piirkonda vaikne hääbumine. Isegi suurem ja jõukam naabervald lükkas liitumisettepaneku tagasi. Madalseisust 11 kuud tagasi alustatud "Tule maale" on piirkonda toonud 16 peret, kus kasvab 32 last. Misso koolis pole tükk aega nii palju õpilasi olnud kui algaval õppeaastal.

"Laste mõttes on see sama palju, kui meil enne oli terve Missomaa peale kokku. Perede osas, 500 inimesele juurde lisatud vähemalt 50-10 protsenti 11 kuuga, on ka hea tulemus," tunnistas ettevõtja, "Tuule maale" projekti eestvedaja Tiit Niilo.

Ning inimesed jätkavad tulemist. Triin Valdmaa ja Tarmo Brauer on piirkonna kõige värskemad asukad, nad saabusid Missomaale alles täna öösel. "Kuna me mõlemad oleme sellised inimesed, kelle unistus on elada oma majas, siis see on ideaalne võimalus, mis on tehtud võimalikult lihtsaks, et soetada oma maja," rääkisid nad.

Maja, mis noore pere koduks saab, oli MTÜ Tule Maale ja Nopri ettevõtte poolt eelnevalt sellisesse korda seatud, et jäänud on vaid viimistlustööd. Vundament on soojustatud ning paigaldatud kanalisatsioonisüsteem. Edasine on juba noorte endi teha.

MTÜ Tule Maale tegevjuht Katerina Puusepp ütles, et eelkõige oodatakse tegusaid ja ise hakkamasaavaid peresid, kes ise suudavad oma elu korraldada, ise toimetada. "Nendele oleme avatud ja Missomaa kant ei saa täis, ses mõttes, et on mingi piir, kust edasi me ei võtaks kogukonnaliikmeid vastu".

Ka praeguse seisuga on Misso kandis kümmekond vakantset töökohta, kuhu oodatakse nii naisi kui mehi alates kokkadest ja teenindajatest, lõpetades farmitööliste, puidutisleri, C-kategooria autojuhi ja kooli loodusainete õpetajaga.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: