Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uuring: plastiline kirurgia ei muuda inimest atraktiivsemaks

Ameerikas tehakse igal aastal umbes 500-600 maksasiirdamisoperatsiooni
Ameerikas tehakse igal aastal umbes 500-600 maksasiirdamisoperatsiooni Autor/allikas: Reuters

Ilukirurgia ei pruugi muuta inimese nägu teiste jaoks atraktiivsemaks või nooremaks.

Uurijad lasid 50 võõral arvata 49 patsiendi vanust enne ja pärast seda, kui nende näole tehti ilukirurgilisi protseduure. Samuti pidid inimesed panema igale patsiendile atraktiivsuse põhjal kümnepalliskaalal hinde, vahendas ERRi teadusportaal.
 
Katsealused vanuses 42–73 aastat lasid pinguldada oma näo- ja kaelanahka, tõsta silmalauge või kulme. Neist tehti fotod, millel neil ei tohtinud olla meiki, ehteid ning nad ei tohtinud ka olla läbinud kuuekuulise intervalli jooksul teisi kosmeetilisi lõikusi, nagu Botoxi süstimine.
 
Teadlased selgitasid välja, et plastiline kirurgia muudab küll opereeritute välimust paari aasta võrra nooremaks, kuid ei tee neid ilusamaks ja ligitõmbavamaks. Nii arvasid hindajad, et patsiendid on enne lõikust 2,1 aastat oma tegelikust east nooremad, operatsiooni järel aga 5,2 aastat 
 
Teadustöö juht Joshua Zimm, kes töötab kirurgina USAs asuvas Lenox Hilli haiglas ning Manhattani nina-, kõrva- ja kurguinstituudis, kinnitas, et tohtrid ütlevad patsientidele, et nad näevad välja värskemad, energilsemad ja vähem väsinud. Samuti kinnitavad nad inimestele, et kirjanduses leidub materjali selle kohta, et nad tunduvad operatsiooni järel nooremad, kuid arstidel pole tõendeid, et lõikus teeks nad atraktiivsemaks.
 
Praegune uuring on Zimmi sõnul veidi piiratud, sest seal palutakse inimestel oma tunnetusest lähtuvalt hinnata vanust ja atraktiivsust. Teadlane sooviks uuringut suurema valimi peal korrata ja pöörata enim tähelepanu atraktiivsusele, et näha, kas see mõjutab tulemusi.
 
Miamis elav ilukirurg James M. Stuzini meelest on aga tegu vigase uuringuga, kuna seal pole välja toodud opereerijate oskusi ja kasutatud tehnikat.

Toimetaja: Merle Must

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: