Tartu Jaani kiriku fassaad täieneb uute skulptuuridega ({{commentsTotal}})

Tartu Jaani kirik
Tartu Jaani kirik Autor/allikas: ERR

Pärast kaheksa-aastast vaheaega täieneb Tartu Jaani kiriku fassaad taas savist skulptuuridega ning ehkki tegemist on koopiatega, on igaüks neist valmistatud käsitsi ja need lähevad täpselt samasse orva, kus eelkäija-terrakota kunagi asus.

Kui Jaani kirik 2005. aastal pidulikult taasavati, ehiti selle fassaad kokku 76 koopiaterrakotaga. Toona oli skulptuuride paigaldaja restauraator Helari Sirelpuu, kes tänagi tõstukiga maa ja taeva vahel kõõlus ning ligi 15-kiloseid skulptuure kiriku fassaadile kinnitas, vahendas ERRi uudisteportaal "Aktuaalset kaamerat".

Ühe kuju kohalepanek võtab aega umbes tunni ja kokku paigaldab Sirelpuu kiriku seintele 21 poolskulptuuri ja 24 savist pead.

"Jaani kirikuga olen ma seotud niimoodi, et tulin siia 2003. aastal praktikale ja oma esimesed  restaureerimistöö kogemused olen ma saanud siin ning pärast seda selle ala peale jäänudki," rääkis Sirelpuu.

18 aastat Jaani kiriku terrakotasid restaureerinud kunstiteadlase Eve Alttoa sõnul venis fassaadi kujudega täiendamise vahe kaheksale aastale mitmel põhjusel, millest üks oli vahepealne majandussurutis, kuid peamiselt seetõttu, et koopiate tegemine on puhtalt vabatahtlik ja annetustest toetatav töö.

"Koopiaid käivad tegemas inimesed, kes nädala sees tööpäeval on Eesti kunstimuuseumis skulptuurirestauraatorid - Isabel Aaso ja Aleš Zahradnik. Annetused nende koopiate tegemiseks ja paigaldamiseks on korjanud baltisakslased härra Nils Hollbergiga eesotsas. Ja muidugi tänu veel Aseri tellisetehasele, kes on meile savi andnud ja põletada võtnud kõik need koopiad, ilma et nad meilt selle eest kopikatki küsiks," ütles Alttoa.

Viimase kahe aasta jooksul restaureeritud originaalterrakotad plaanib Eve Alttoa Jaani kirikusse riiulile kõigile imetlemiseks panna juba sügisel.

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: