Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tarkovski "Stalkerit" saatsid mitmed ebaõnnestumised

Andrei Tarkovski
Andrei Tarkovski "Stalker" filmiti Eestis. Autor/allikas: ERR

Andrei Tarkovski üks tuntumaid linateoseid "Stalker" vändati Eestis. Juba filmimisel saatsid linateost aga mitmed tagasilöögid.

Andrei Tarkovski ei vaja filmihuvilistele tutvustamist. Isegi need inimesed, kes ei tea filmikunstist midagi, seostavad kunstilise kinoga just Tarkovski nime. Tarkovski üks tähtsamaid filme Stalker on filmitud Eestis ja Tsoon on see koht, milles filmi peamine tegevus areneb, vahendas ETV saade "Suvekultuur".

Arvo Iho oli Tsoonis praktikal ja meenutas toonaseid sündmusi. "Filmiti kaks suve. Esimene suvi oli 1977. Tehti veel nii-öelda science fiction filmi. Stalker oli paras bandiit. Ei suutnud nad korduvalt saavutada seda tunnet, mida Tarkovski soovis ja siis juhtus päris suur õnnetus. Üle kahe tuhande meetri negatiivfilmi rikuti ära Mosfilmi laboratooriumis," rääkis Iho.

Tollest esimesest suvest jäi filmi vaid üks kaader. Järgmisel suvel oli Tarkovski võtterühm Jägala jõel tagasi. Nüüd oli ulmefilmi asemel teoksil juba hoopis metafüüsilisem teos. Stalkerist oli bandiidi asemel saanud hoopiski teejuht Tsooni sisenejate vaimsel rännakul.

"Tarkovski päevikus on kirjas selline lause. Viimaks ometi saan ma legaalselt käsitleda transtsendentaalset teemat. Tõlkides normaalsesse eesti keelde, viimaks ometi saan ma käsitleda religiooni," rääkis Iho.

Religioosse filmi võtted ei tahtnud kuidagi tootmisgraafikus püsida. Et nõukogude kombe kohane plaan oli pidevalt täitmata, jäid töötajad preemiatest ilma. Võtteperioodi lõpuks oli filmirühm poole väiksem.

Mitmetähendusliku südamesoove täitva Tsooni stseenid on filmitud Linnamäe ja Jägala elektrijaamade alal, tsooni sisenemine aga otse Tallinna südalinnas Rotermanni kvartalis.

Selles, et "Stalker" filmiti just Eestis, on "süüdi" Arvo Iho, sest just tema soovitas Tarkovskile võttepaigaks Jägala jõujaama.

Toimetaja: Silver Kuusik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: