Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meenuta täna Hiiu Folgil Marie Underit ja Aino Kallast

Näitus
Näitus "Marie Under 130" Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Sel nädalal peetav pärimusmuusikafestival Hiiu Folk ei unusta looduse, muusika ja käsitöö kõrval ka kirjandust ning pühendab juubeliaasta meenutusõhtu kahele Hiiumaaga seotudt luuletajale ja kirjanikule – Marie Underile (1883–1980) ja Aino Kaldale (1878–1956).

2013. aasta on kahe kirjaniku juubeliaasta: luuletaja Marie Underi 130. ning soome-eesti luuletaja ja prosaisti Aino Kalda 135. sünniaastapäev. Mõlemad on olnud südamejuuri pidi seotud Hiiumaa ja eriti Kassariga, teatasid pärimusfestivali korraldajad.

Ise küll juba Tallinnas sündinud Marie Underi vanemad olid pärit Hiiumaalt, tema isa Priidu pidas Kassaris koolmeistri ametit. Vanemate juttudest tuttav paik sai 9-aastasele tüdrukule reaalsuseks esimesel suurel reisil purjelaevaga Tallinnast Kassarisse vanaisa juurde. See reis oli unustamatu, muljed ja motiivid toonasest suvest on hoomatavad läbi poetessi loomingu.

Tänavu juunis avati Kassari kabeliaias, kus puhkavad tema vanaema ja vanaisa, ka Marie Underile pühendatud pink.

Aino Kallas oli pikalt Kassari suveelanik, ent suvituskohast tähendas saar talle palju enamat. "Saared on kujunenud minu saatuseks," ütles ta ise. Salapärane miski sai kuju Hiiumaa-teemalistes lühiromaanides "Reigi õpetaja“ ja "Hundimõrsja“.

Kaht kirjanikku seob ka omavahel mitu asjaolu: Kallas on Underit arvustanud, Under Kallast tõlkinud.

Marie Underi ja Aino Kalda elust ja loomingust räägib Underi ja Tuglase kirjanduskeskuse teadur Elle-Mari Talivee Hiiumaal Kassaris Aino ja Oskar Kallase suvemajas täna kell 21.30. Meenutusõhtule sissepääs on kõigile tasuta.

Pärimusmuusikafestival Hiiu Folk toimub tänavu 18.–21. juulini.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: