3D-analüüs kinnitab Florese inimese olemasolu ({{commentsTotal}})

Florese inimese olemasolu sai kinnitust.
Florese inimese olemasolu sai kinnitust. Autor/allikas: AP/Scanpix

Teadlased selgitasid inimese eellase koljupinna 3D-analüüsi põhjal välja, et 2003. aastal avastatud leiu tegu on eraldi liigi, Florese inimesega (Homo floresiensisega).

2003. aastal püstitasid teadlased hüpoteesi, et luudeleiud, mille hulka kuulub ka väga väike kolju, kuuluvad eraldi inimliigile, Homo floresiensisele, vahendab ERRi teadusportaal. On arvatud, et liik pärineb Homo erectuse populatsioonist või on tegemist hoopis patoloogiaga: väikest koljut võib põhjustada palju haigusi, kõige tõenäolisemalt mikrotsefaalia ehk pisipeasus. 

New Yorkis asuva Stony Brooki ülikooli, Seckenbergi inimevolutsiooni ja kiviaja keskkonna uurimise keskuse, Eberhard-Karli ning Minnesota ülikooli teadlased uurisid koljupinna 3D-kujutise abil kogutud andmeid.

Teadlased kasutasid eriti täpseid 3D geomeetrilisi morfomeetrilist meetodit, et võrrelda LB1-kolju (kolju ilma alumise lõualuuta) kuju paljude inimese fossiilidega ning suure hulga tänapäeval elavate mikrotsefaaliat või muud haigust põdevate inimeste koljudega. Selles meetodis kasutatakse detailse kujuanalüüsi saavutamiseks koljupinna anatoomiliste tähiste 3D-koordinaate, arvutikujutisi ning statistikat.

Selgus, et LB1 kolju on palju sarnasem fosiilsele inimkoljule kui patoloogilise moodsa inimese omale. Kuigi teadlased leidsid mõned ühisjooned nende kõigi kolme vahel, siis eriti lähedalt olid seotud just LB1 kolju ja fossiil. Seega on leitud luud pärit eraldi liigi esindajalt, mitte patoloogiliselt tänapäeva inimeselt.

Toimetaja: Merle MustHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: