Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadlane: pole kindel, et ükski inimene jõuab Marsile elusalt

Marsil hakkamasaamiseks tuleb kanda spetsiaalset kostüümi
Marsil hakkamasaamiseks tuleb kanda spetsiaalset kostüümi Autor/allikas: Reuters/Scanpix

31. augustini saab esitada avaldusi planeet Marsile kolimiseks, kuid Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) teadusprorektor ning geenitehnoloogia teadlane Erkki Truve ütles, et kogu Marsile elamaminek on erakordselt ebarealistlik.

Truve väitis TTÜ pressiteates, et juba lennul Marsile on probleemiks kosmiline kiirgus planeetidevahelises ruumis. "Pole üldse kindel, et ükski loom, taim või inimene üldse Marsile elusalt jõuab. See on nii erinev Maast ja me ei oska väga täpselt sealseid olusid modelleerida," ütles Truve.

Praeguste plaanide kohaselt hakatakse kohapeal maa-aluses (pinnasega kaetud) kasvuhoones kasvatama toiduks sobivaid taimi. Truve sõnul on ka sellel ettevõtmisel mitmeid valupunkte.

"Kui kohapeal soovitakse taimi kasvatada, tuleb taimedele luua Maa-lähedane atmosfäär," selgitas Truve.

Ta rääkis, et süsihappegaasi on Marsi atmosfääris 95 protsenti, kuid taimed ei ole võimelised niivõrd puhtas süsihappegaasis kasvama.

Mehe sõnul on taimede normaalseks kasvamiseks vaja õiges koguses CO2-e ning suhteliselt palju vett ja valgust.

"Kui oodata miljon aastat, siis võib-olla mingid mikroorganismid oleksid võimelised Marsi pinnal kohapeal evolutsioneeruma," rääkis Truve.

Lisaks muudele teguritele on suureks probleemiks ka kosmiline kiirgus. "Ega me päris täpselt ei teagi, millised kiirgusfoonid erinevates spektri osades Marsil eri aastaaegadel ja erinevates paikades on. Kuna atmosfäär on hõre ja magnetvälja ei ole, siis tuleb sealt läbi palju sellist, mis Maa atmosfäärist läbi ei tule," rääkis ta.

Truve rõhutas, et keegi ei ole ligilähedaseltki midagi sellist proovinud ning kosmosebioloogia ja -meditsiin on praegu väga lapsekingades.

Sõitu Marsile korraldab Hollandi firma Mars One. Mars One saadab inimesed Marsile, ent tagasi nad sealt ei tule ning saadetud jäävadki sinna elama. Missioon on vaid ühesuunaline seetõttu, et praeguseks ei ole loodud tehnoloogiat, mis suudaks reisijad Marsilt tagasi Maale tuua.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: