Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Koolinoorte ansambel 2loud võlub muusikamaailma

Vokaalansambel 2loud esinemas Tamperes
Vokaalansambel 2loud esinemas Tamperes Autor/allikas: 2loud/Maarit Kytöharju

Eesti muusikamaastikul on uus tegija - see on vokaalansambel 2loud, kes unistab suurelt, kuid hoiab jalad kindlalt maas. Noored tunnevad rõõmu isetegemisest, koosolemisest ja loomulikult muusikast.

Tallinna 21. koolist on võrsunud kollektiiv nimega 2loud, mis kujutab endast seitset särasilmset noort, kelle suurimaks kireks on muusika. Bändi kuuluvad Grettel Killing, Rando Lilleorg, Lisanna Männilaan, Sylvia Krupp, Getter Rang, Birgit Pihlak ja Mikk Mäe. Ühel vihmasel päeval kohtus Menu neist neljaga Kadrioru pargis – endast ja oma tegemistest rääkisid meelsasti Lisanna, Grettel, Sylvia ja Birgit.

Iga algus on raske

Kuidas tuli noortel üldse mõte hakata koos musitseerima? “Mul oli paar ideed, leidsin mõned noodid ja seaded ning nii ta läks,” ütleb Grettel. Ta kinnitas, et teised tuli tema algatusega kohe kaasa. Kõik ansambli liikmed on muusikakoolis käinud ja mängivad pille, tüdrukud on laulnud ETV tütarlastekooris ning poisid Lydia Rahula juures.

Muusikalisele taustale vaatamata oli esimene aasta raske. Palad ei tulnud välja ning ka kool ei tulnud noortele vastu ega andnud prooviruume. „Me olime siis kaheksandikud ja eks see on ka arusaadav,“ ütleb Grettel. „Ilmselt nad arvasid, et me küsime aula võtit ja lähme sinna lolli mängima.“ Lisanna meenutab: “Istusime talvel pimedas koolimaja aatriumis, kus oli katkine klaver, millel fis-noot kunagi ei mänginud.“ Getteri arvates peaks kool andma kõigile noortele võimaluse end teostada, sest see ongi tema sõnul kooli mõte. „Tuled kooli, oled oma tunnid ära, aga kuidagi peab ju koolielu aktiivsemaks muutma,“ sõnab neiu. „Tallinnas on palju andekaid inimesi, aga nad upuvad tihti halli massi. Siin peakski kool abikäe ulatama.“

Isa andis bändile nime

Bändi nimest rääkides muutub meeleolu Kadrioru pargis lustakaks. “Selle nime mõtles tegelikult välja minu isa,” lausub Grettel. “Tallinna 21. kooli vokaalansambel on ju liiga veniv. Me mõtlesime suvalisi nimekooslusi välja ja kui mu isa 2loudiga lagedale tuli, tundsid kõik, et just see saabki meie nimeks.” Sylvia lisab kiirelt, et Eestis tekitab nimi parasjagu segadust, eriti vanematel inimestel. “Oleme olnud kaks lauda ja kakslõug, igasuguseid huvitavaid variante kuuleb,” ütleb Lisanna itsitades.

Isetegemine õpetab vastutustunnet

2loudi liikmed kinnitavad, et nad soovivad kõik ansambliga seotud asjad ise korda ajada. „Meil pole vaja õpetajat või juhendajat, pole kunagi olnudki,“ tunnistab Sylvia. Kõik oma reisid ja esinemised organiseerivad nad alati koos. Noored kinnitavad ühest suust, et isetegemine annab palju juurde, arendab ja õpetab vastutustunnet. „Kõik peab alati detailideni läbi mõtlema,“ ütleb Grettel. „Loomulikult on see närvesööv ja meil oleks palju lihtsam, kui keegi meie eest asjad ära teeks, aga see ei ühendaks meid ansamblina!“ Küsimusele, kas ilma täiskasvanuteta raske pole tegutseda, vastavad noored justkui ühest suust, et kindlasti on. „Eriti proovis korra hoidmine,“ ütleb Sylvia. „Omade inimestega tahad ikka nalja teha ja on ka selliseid proove olnud, kus kõik ajab naerma ja harjutamisest suurt välja ei tule,“ tunnistab Grettel, kes on tavaliselt see, kes siis proovis vajadusel korra majja lööb. „Nali naljaks, aga mingi tulemus peab ju olema,“ lausub neiu.

Muusika distsiplineerib

Lisanna leiab, et koorides laulmine on neid distsiplineerinud. „Nii ETV koor kui ka Lydia Rahula koor on meid kõvasti kasvatanud,“ ütles neiu. „Ükskõik, kas oled 39 palavikus või oksendad, vahet pole, tuled ja teed asja ära! Seda on meile õpetatud ja nii suhtume me ka ise oma tegemistesse. Muusika tegemine nõuab palju vaba aega, pühendumust ja kohusetunnet.“ Grettel lisab omalt poolt, et neil kõigil on tihedad graafikud ja vahel on raske proovideks kokku saada.

Kohusetundest rääkides meenub neidudele lugu, kuidas neli päeva enne ühele konkursile sõitu kukkus Mikk kooli ees jääl nii õnnetult, et viidi kiirabiga haiglasse. Poiss helistas kaaslastele röntgenist ja teatas, et peab kaelatuge kandma. Aga konkursile mitteminemine ei tulnud noormehel kõne allagi. "Kui vaja, teeme ära, vaatamata kõigile takistustele," võiks kõlada noorte muusikute moto.

Vanemad on kõige alus

Vaatamata oma tublidusele leiavad noored, et ilma toetavate vanemateta oleks neil võimatu koos tegutseda. „Meil kõigil on nii toredad vanemad, kes meid igati usaldavad ja toetavad,“ ütleb Getter. „Kui kodust kasvatust ja toetust ei oleks, siis ei läheks ikkagi kuidagi,“ tunnistab Lisanna. „Vahel on perioode, kus üldse ei jaksa. Siis on vanemad just need, kes end kokku võtta käsevad.“ Sylvia ja Birgit ütlevad naerdes, et kõige suurem abi on bändil olnud Lisanna isast, kes aitab alati, kui noortel nõu ja jõud otsas.

Sõprus liidab ansamblit

Lisaks muusikale ühendab noori kauaaegne sõprus. „Me oleme väga head sõbrad, mitte lihtsalt kokkuklopsitud kooliansambel,“ avaldab Grettel bändi hea toimimise saladuse. Nad naudivad koosolemist ja musitseerimist ning kui hästi välja tuleb, on see nende jaoks ainult boonus. „Me oleme nagu perekond ja me hoiame alati kokku,“ ütleb Lisanna. Eriti kiidavad neiud Randot ja Mikku. Poisid on suured naljamehed ja tüdrukute sõnul oleks ilma nendeta ainult üks suur sädistamine.

Teistmoodi vokaalmuusika

2loudi repertuaaris on kõike alates rahvalaulude töötlustest kuni poplauludeni. Suureks eeskujuks on 2loudile Ameerika viisik Pentatonix, kellelt tihti ideid ammutatakse. Noored leiavad, et nad on Eesti mõistes küllaltki unikaalsed, sest teised artistid viljelevad pigem jazz-stiilis vokaalmuusikat. „Me teeme kõike ise, ja teeme teistmoodi,“ rõhutab Grettel. „Keegi meist ei ole harmooniat või seadete tegemist õppinud, aga see tuleb kuidagi loomulikult. Noote meil ei ole, teeme kuulmise järgi. Mina lindistan partiid sisse ja saadan teistele õppimiseks, kusjuures kõige paremad ideed tulevad unes,“ kirjeldab Grettel ansambli tööprotsessi.

Edu üllatab

Vaatamata noorele eale ja vaid kahele koosoldud aastale on 2loudil nii mõnigi saavutus ette näidata. Möödunud sügisel said nad esikoha vokaalansamblite konkursil Volüüm. “See oli meile väga suur üllatus,” lausus Sylvia. “Kui kuulutati välja, et meie saime esikoha, hakkasime naerma ja karjuma,” vadistas elevil Lisanna, kes on kaaslaste hinnangul kõige emotsionaalsem liige bändis. “Meie nimi vähemalt õigustab end,” lisas Grettel muhedalt. (2loud ehk “too loud” – inglise keeles “liiga vali”)

Kevadel saavutasid noored grand prix Alo Mattiiseni ansamblikonkursil Jõgeval. Grettel sai seal ka seadete eripreemia ning Rando beatbox´i eripreemia. Neiud kinnitavad justkui ühest suust, et ka Jõgeval osaks saanud edu tuli neile suure üllatusena.

Esimene väliskogemus ansambliga

Juuni alguses naasis 2loud Soomest, kus esineti edukalt rahvusvahelisel vokaalansamblite konkursil Tamperes. “Sinna saamine oli juba vedamine,“ sõnab Grettel. „Alguses pidi saatma demo endast. Tähtaeg kukkus ja ma võtsin paarilt videolt lihtsalt hääle maha ja saatsin neile. Valituks me ei osutunud, aga me ei olnud sugugi õnnetud.“ Saatusel olid septetiga siiski teised plaanid. Hiljem teatati noortele, et nad pääsesid siiski 15 parima hulka. Tampere vokaalmuusika festivalist võttis osa kollektiive nii Prantsusmaalt, Inglismaalt, Saksamaalt, Namiibiast, Norrast ja mujalt. „Olime šokis, kui meile teatati, et jõudsime edasi ka finaali,“ lausub Sylvia. „See oli ikka uskumatu. Meie oleme ju kooliansambel, aga teised olid professionaalsed muusikud.“ Noored ei suuda siiamaani oma edu uskuda. „Seal oli ansambleid, kes olid koos aastast 1993,“ ütleb Lisanna. „Me polnud siis veel sündinudki!“

Maailmakuulsust taga ei aja


Kaugeid tulevikuplaane noortel veel ei ole. Kõik sõltub nende arvates sellest, kuidas ansamblil paari järgneva aasta jooksul läheb. „Koosseis võib kindlasti vahetuda,“ arvab Sylvia. Lisanna lisab, et isegi kui nad aastate pärast koos enam ei tegutse, jäävad nad kindlasti sõpradeks ja muusikaga seotuks. Grettel näeb oma tulevikku kindlasti muusikuna, Birgitit paelub aga moekunst. Lisanna viskab nalja, et Sylvia tahab hoopis keevitajaks minna. Rando jätkab kindlasti trummimängu, aga Mikku huvitavad arvutid ja IT.
Eks näis,“ ütleb Grettel. „Hetkel on muidugi plaan edasi tegutseda, aga sellist suhtumist meil küll ei ole, et peame maailmakuulsaks saama ja kõik konkursid võitma. Meile on oluline lihtsalt endast parim anda ja ise rahule jääda, selles peitubki muusika võlu.“

Augustis astuvad noored üles Kosel Maheda Muusika Päevadel. Talvel soovib aga Tamperes kohatud maailmakuulus Namiibia ansambel Vocal Motion Six 2loudiga Eestis kontserdi korraldada. „Nad olid meist väga vaimustuses,“ tunnistasid noored häbelikult. Suvel plaanib 2loud puhata ja oma lugu kirjutada. Salamisi unistavad noored muusikavideost ning liiguvad tasapisi oma unistuste poole.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: