Tartu Kunstimuuseum näitab Eesti loodusmaale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tartu Kunstimuuseum
Tartu Kunstimuuseum Autor/allikas: PM/Scanpix

Tartu Kunstimuuseumi näitusemajas Raekoja platsil avatakse reedel suur, kahte korrust hõlmav maastikumaali ülevaade "Metsa ja mere vahel. Eesti loodusmaal".

Milles võiks seisneda Eesti kunsti eripära teiste rahvaste kunstiga võrreldes? Kas meie kunstis leidub midagi, mille poolest Eesti kunst teiste maadega võrreldes välja paistaks? Näitusega "Metsa ja mere vahel. Eesti loodusmaal" esitavad koostajad Tõnis Tatar ja Reeli Kõiv ühe võimaliku vastuse sellele küsimusele, leides, et eesti kunsti ajalooliselt kõige säravam, autentsem ja väärtuslikum osa võib seisneda kodumaa looduse elamuslikus edasiandmises, vahendab ERRi uudisteportaal.

Eesti loodusmaali järjepidev traditsioon ulatub tagasi Konrad Mäe kui meie säravaima maalikunstnikuni. Näitusevalikusse on haaratud 60 autorit ja enam kui sada aastat eesti kunsti ajalugu alates Julie Hagen-Schwarzist kuni Anna Hõbemäeni. 

Tavapärase stiililise, koolkondliku või kronoloogilise printsiibi asemel on näitus üles ehitatud emotsionaalse rännakuna läbi Eestimaa looduse vormide: avasaali pimedast metsasügavusest üle lagendike ja rabade, jõgedest ja järvesilmadest möödudes, avaraid panoraame silmitsedes jõutakse lõpuks rannikule ja mere äärde. 

Eksponeeritavates maalides on tuntav inimese ja looduse vaheline esteetiline ja emotsionaalne side, kunstniku imetlus ja tundeliigutus looduse suhtes.

Näitusel on esindatud autorid nagu Konrad Mägi, Nikolai Triik, Paul Burman, Johannes Võerahansu, Karl Pärsimägi, Eduard Timbermann, Villem Ormisson, Adamson-Eric, Aleksander Vardi, Elmar Kits, Linda Kits-Mägi, Karin Luts, Luulik Kokamägi, Aleksander Suuman, Johannes Saal, Richard Sagrits, Juhan Pütsepp, Richard Uutmaa, Kalju Nagel, Lola Liivat, Olga Terri, Leili Muuga, Olav Maran, Peeter Mudist, Tiit Pääsuke, Enn Põldroos, Aili Vint, Toomas Vint, Kristiina Kaasik, Imat Suumann, Peeter Allik ja paljud teised.

Teosed pärinevad Eesti ja Tartu kunstimuuseumi ning Tallinna kunstihoone kollektsioonidest ja erakogudest. Sügisest kaasnevad näitusega publiku- ja haridusprogrammid. 

Näitus jääb avatuks 26. jaanuarini 2014.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: