Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ott Sandrak valiti muuseumisõbraks

Ott Sandrak
Ott Sandrak Autor/allikas: PM/Scanpix

Muuseumisõber 2013 on ajaloolane ja kultuuriloolane Ott Sandrak. Eesti Muuseumiühing tunnustab selle tiitliga inimesi, kes on silmapaistvalt oma tegevusega toetanud muuseume.

Väga paljud teavad Ott Sandrakut karismaatilise giidina, muuseumiühingu juhatuse esimehe Piret Õunapuu sõnul on ta aga lisaks ka tõeline harija, vahendasid Vikerraadio "Kultuuriuudised".

"Ta on väga karismaatiline jutustaja. Tal on väga laiaulatuslikud teadmised ja ta oskab neid suurepäraselt edasi anda. Muuseumiühingul on alati plaanis aastas ka üks õppereis korraldada. Aastaid on neid õppereise juhtinud, vedanud ja selle programmi koostanud Ott," rääkis Õunapuu. "Samas on ta ka kõikidele muuseumidele alati olnud käepärast võtta, kui kellelgi on vaja loengut pidada või oma asju rääkida. Ma arvan, et tema isiksus on juba väärtus omaette. Oma lehvivate hallide juuste ja kuulsate saabastega on ta ise juba selline tüüp, kes väärib tähelepanu, rääkimata tema keelteoskusest." Õunapuu sõnul on Ott Sandrak suisa selline polüglott, kes ei jää üheski riigis keelebarjääri taha.

Muuseumide juures köidab Ott Sandrakut ajalugu. "Olen isegi paar raksu muuseumitöötaja olnud ja lõpuks, olles õppinud ajalugu ja kunstiajalugu on paljude kolleegide ja kaasvõitlejate puhul loomulik valik. Kõige tihedam koostöö ongi olnud õppereisid. Tuleb kõige pealt läbi mõelda, mis on see, mis seal kindlasti teha tuleks, ehk mida oleks patuasi vaatamata jätta. Kusjuures iseloomulikud asjad ei pruugi üldse olla kuulsad asjad."

Ott Sandrak on nagu muinasjutuvestja ja talle meeldib giidiamet.

"Kirjutamine, kui sellega pidevalt ei tegele, siis see edeneb paratamatult vaevaliselt. Ajuti on tulnud kirjutada. Eks ta hakkab lõpuks minema, aga samas halvasti kirjutada ei ole kunagi tahtnud ja hästi kirjutamine ülepeakaela ei käi. Kui kirjutada nii aeglaselt nagu mina, siis selle tulemus on nälgajäämine. Seetõttu ma olen rohkem suulise žanri tegelane kui kirjaliku," rääkis Sandrak.

Muuseumisõbra auhind on peegel, mis on valmistatud ekstra seda inimest silmas pidades. Ehk nagu Ott Sandrak ütles, et kui sult küsitakse meie muuseumisõprade nimesid, siis peeglisse vaadates tuleb vähemalt üks meelde.

Toimetaja: Silver Kuusik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: