Inimese pilk kiirendab haraka otsustust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Harakad aitasid teadlastel avastusi teha.
Harakad aitasid teadlastel avastusi teha. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Lõuna-Korea teadlased on avastanud, et linnud teevad otsuseid kiiremini siis, kui inimesed neid jälgivad.

Bioloog Sang-im Lee sõnul sai uuring alguse teadlaste tähelepanekutest harakate käitumise kohta, vahendab ERRi teadusportaal.

Nimelt tundus teadlastele, et kui nad looduses harakale lähenevad ja samal ajal haraka poole vaatavad, siis lendab lind aegsasti eemale. Kui aga läheneda harakale ja vaadata samal ajal veidi muus suunas, siis võib linnust üsna lähedalt mööduda, ilma et ta ära lendaks. Arvatavasti käituvad harakad nõnda ka teiste mõnevõrra ohtlikuks peetavate olendite, mitte ainult inimeste lähenedes, hinnates kehakeele järgi läheneja võimalikke kavatsusi.

Sellest tähelepanekust läksid Korea teadlased edasi ja tegid veidi keerukamaid katseid. Katseid tehti pargis, kus üle muru kulges jalgrada. Kui harakas murult ussikesi ja putukaid otsis, teest umbes pooleteise meetri kaugusel, siis hakkasid kaks teadlast talle mööda teed lähenema just nagu kaks tavalist jalutajat.

Mõnikord vaatasid nad seejuures otse haraka suunas, mõnikord aga vaatasid mujale. Lähenejaid märgates katkestas harakas toiduotsingu ja tõstis pea. Mõne aja pärast jõudis ta otsusele, mida teha, kas eirata lähenejaid ja jätkata toiduotsingut, kõndida või hüpata veidi eemale või lennata ära.

Kogu tegevus võeti eemalt ka videosse, mida pärast analüüsiti. Analüüsist ilmnes huvitav tõik – ükskõik, kas harakas otsustas lõpuks inimesi ignoreerida või ühel või teisel viisil neist eemalduda, otsuse tegemise aeg sõltus sellest, kas inimesed tema poole vaatasid või mitte. Kui vaatasid, siis jõudis harakas kiiremini ka otsusele, et võib seekord inimesi rahulikult eirata.

Tundub, justkui oskaksid harakad siis lausa inimese näoilmest tema kavatsusi välja lugeda või arvavad vähemalt ise, et oskavad. See, et paljud linnud ja imetajad inimeste kehakeelt üsna hästi mõistavad, on mõnest varasemastki uuringust ilmsiks tulnud.

Toimetaja: Silver Kuusik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: