Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Linn tõstab lindude elutempot

Musträstas
Musträstas Autor/allikas: PM/Scanpix

Linnaelu surub peale kiirema elutempo kui maaelu, seda mitte ainult inimestele, vaid ka lindudele. Värske teadusuuringu järgi ärkavad linnalinnud varem, lähevad hiljem magama ja puhkavad vähem kui maalinnud.

Saksa ja Šoti teadlased jõudsid sellele järeldusele, kui uurisid Müncheni linnas ja Müncheni lähedal metsas elavaid musträstaid, kirjutab ERRi teadusportaal. Nad püüdsid nii linnast kui ka maalt kinni terve hulga täiskasvanud isaseid musträstaid, panid neile külge kerge raadiosaatja ja lasksid siis linnud uuesti lahti.

Raadiosaatja võimaldas jälgida, millega linnud tegelesid. Selgus, et kui maalinnud ärkasid koos päikesega, siis linnalinnud alustasid iga päev aktiivset tegutsemist umbes pool tundi enne päikesetõusu. Linnalinnud läksid ka maalindudest keskmiselt üheksa minutit hiljem magama.

Kümne päeva pärast püüti linnud uuesti kinni ja pandi siis valgus- ja helikindlatesse kambritesse, kus mõõdeti nende ööpäevaste elurütmide tempot muutumatute keskkonnatingimuste korral. Tuli välja, et linnalindude bioloogiline kell käis loomulikust 24-tunnisest rütmist märksa erinevamas tempos kui maalindude bioloogiline kell.

Glasgow Ülikooli ja Max Plancki Ornitoloogiainstituudi teadlaste väitel annavad nende uurimistulemused uut tõendust arusaamale, et linnaelu mõjutab nii inimeste kui ka loomade bioloogilist kella. Millised on selle muutuse võimalikud tervisemõjud, seda tuleks nende sõnul edaspidi põhjalikult uurida.

Toimetaja: Silver Kuusik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: