Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kultushelilooja Eric Whitacre: eestlased, tulge minuga laulma!

Eric Whitacre armus Eesti muusikasse.
Eric Whitacre armus Eesti muusikasse. Autor/allikas: ERR

Eile lõunal saabus Eestisse maailmakuulus helilooja Eric Whitacre, kes varajases nooruses unistas rokkmuusiku elukutsest. Elu tahtis aga teisiti ja helilooja hinge punus juba aastate eest pesa õrn koorimuusika, lennutades muusiku maailmakuulsuse tippu. Heliloojat käis tervitamas ka Menu.

Maarjamaale saabumisega täitus kuulsa helilooja üks suurematest unistustest - näha oma silmaga seda maad, kust on pärit Arvo Pärt - üks Whitacre'i suurematest eeskujudest. Meie Arvo Pärt on talle nii suur eeskuju, et Whitacre on õnnelik ka siis, kui tema nimi satub Pärdiga samasse lausesse.

Lummav musikaalsus

Eesti puhul võlub Eric Whitacre'it riigi väiksus, kuid muusikaline rikkus. "Siin on tohutult palju hästi laulvaid inimesi. Eesti on justkui paradiis, kus on nii palju ilusat muusikat. Siin on Pärt, Tüür ja laulupeod." Just laulupeod on need, mis heliloojat Maarjamaale edaspidigi meelitavad. "Ma tahan kindlasti osaleda järgmise aasta laulupeol. Tahan tulla siia oma perega ja laulda kaasa." Kui Whitacre saaks astuda üles laulupeo dirigendipuldis, ei ütleks ta ära. "See oleks suur au, kuid ma naudin ka seda, kui saan lihtsalt kuulata, kuidas kõik laulavad, olles ise kogu selle melu keskel."

Virtuaalkoori kirglik juht

Whitacre on oma käe all kokku pannud ka virtuaalkoori, mis koondab kokku tuhanded lauljad ja muusikaarmastajad üle kogu maailma. Alguse sai see kõik juba aastaid tagasi, kui üks austaja saatis talle salvestise oma laulmisest. Helilooja mõttelend tiivustus ning peagi koondus tema kätte tuhandeid salvestisi.

Kuigi tööd oli salvestistega palju, sest heli vajas puhastamist, undavad kiirabisireenid ja torisevad emad laulu taustal lõigati välja, sai tulemus lummav. Oma hääled ühendasid tuhanded muusikalembelised inimesed maailma kõikidest nurkadest.

Muide, virtuaalkooris on esindatud ka eestlaste hääled. Küll aga võiks neid helilooja hinnangul rohkem olla, sest eestlasel on laulmine ju veres. "Eestlased, tulge laulma! Eestlasi ootan ma oma kooriprojekti eriti." Whitacre tõdeb, et virtuaalne koor on võrreldes klassikalise kooriga nagu öö ja päev. Siiski on see põnev väljakutse, mis käivitab helilise mõttemaailma ja kujutelma.

"Kui salvestan virtuaalse koori dirigeerimist, siis ma ju lauljaid ei näe. Ma pean nad kõik endale ette kujutama. Pean tekitama kontakti nendega, keda ma tegelikult ei näe." Helilooja lisab, et muusika loomisel rändab ta kujutelmas vanaaegsesse katedraali ning elustab muusika oma peas. Muinasjutulise ja unistava mõttelennu tulemusel sünnib muusika, mis köidab kuulajaid, tõstes Whitacre'i üheks enim nõutud heliloojaks kogu maailmas.

Õpetab dirigente

Eesti visiidi ajal korraldab Whitacre ka töötoad heliloojate jaoks. Seejuures jagab ta näpunäiteid sellest, kuidas muusikutega meloodiliselt suhestuda. "Olulisim on kontakt. Selle vastu sageli eksitakse. Säilima peab dirigendi ja muusikute vaheline silmside. Ei saa ju juhendada nii, et sa muusikutele otsa ei vaata. Küll aga tuleb seda palju ette." Whitacre on veendunud, et kui dirigent suudab leida muusikutega usaldusliku kontakti, mentaalse tasandi ja tugeva sünergia, saab ka muusika elu sisse ning heliseb kuulajate südametesse.

Kuigi Eric Whitacre viibib Eestis vaid kolm päeva, teeb ta muusikaliselt palju. Täna annab ta Metodisti kirikus dirigentidele meistrikursuse ning homme toimub tema autorikontsert Jaani kirikus.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: