Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartus algab kirjandusfestival Prima Vista

Kirjandusfestival Prima Vista meelitab kirjandussõbrad Tartusse
Kirjandusfestival Prima Vista meelitab kirjandussõbrad Tartusse Autor/allikas: PM/Scanpix

Tartus algab täna nädala lõpuni vältav kirjandusfestival Prima Vista, mille tunnuslauseks on "Aeg lendab!". Festivali tänavune partnerlinn on Valga, kus antakse laupäeval üle August Gailiti novelliauhind.

Prima Vista paneb Tartu loominguliselt kihama juba kümnendat aastat järjest, vahendab ERRi uudisteportaal.

Festivali tänavune patroon Leelo Tungal leiab, et kirjandus on otsekui võimas vahend, mis paljundab aegruumi, teeb aega juurde, kuna loob pidevalt uusi kujuteldavaid ajamõõtmega maailmu.

Aja kulgemise ja tähenduse üle arutlevad ka paljud tänavuse festivali väliskülalised, ütles festivali juhatuse esimees Ilona Smuškina.

"Tänavu tuleb siia suur staar Venemaalt, Leonid Mletšin, kes räägib ajaloost kui poliitika instrumendist. Pean ütlema, et see pakub huvi kõigile - nii eestlastele kui ka vene publikule," rääkis Smuškina.

Väliskülalistest tulevad Tartusse veel ka näiteks küberpunk žanri üks rajajaid Bruce Sterling USAst, Poola üks tuntumaid nüüdiskirjanikke Olga Tokarczuk, Joel Haahtela Soomest jpt.

Smuškina sõnul on püütud avalikel kohtumistel kirjanikega tulla välja tavapärasest formaadist, kus kirjanik istub ja räägib endast ja oma raamatutest.

"Need kõik toimuvad intervjuude vormis. Näiteks Leonid Mletšiniga vestleb laupäeval kell 13 ülikooli peahoones Jaan Kaplinski. Nad räägivad teemal "Isad ja pojad"," ütles Smuškina.

Festivali kõigi varasemate patroonide vestlusringis tõstatatakse täna lõunal igipõlised küsimused, mis on viimase aasta jooksul taas teravalt päevakorrale tulnud.

"Arvestades meie ühiskonnas viimasel ajal toimuvat ja ka järjest sagedamini kostvaid hääli või mõtisklusi selle üle, kas või milline võiks olla kirjanduse ja kirjanike, kultuuriinimeste roll ühiskondlikes protsessides ning mis üldse on Eesti ühiskonna vaimsus. Kõigi nende küsimuste üle, Berk Vaheri juhtimisel, patroonid siis arutavad," selgitas Prima Vista programmijuht Marja Unt.

Prima Vista jõuab Tartus kaugemalegi. Tänavune festivali partnerlinn on Valga, kus antakse laupäeval üle Gailiti novelliauhind.

Kõige selle kõrval toimuvad ka juba traditsioonilised üritused nagu raamatulaat ja pargiraamatukogu.

Toimetaja: Inga-Gretel Linkgreim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: